Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yritysten vaikutuskeinot teknologiateollisuuden työvoimapulaan

Mahlberg, Otto (2023)

 
Avaa tiedosto
Mahlberg_Otto.pdf (294.9Kt)
Lataukset: 


Mahlberg, Otto
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023110828889
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli kartoittaa teknologiateollisuuden työvoimapulaan liittyviä tekijöitä ja toimeksiantajana toimi Yrityssalo Oy Salosta. Tarkoituksena oli löytää työvoimapulaan liittyviä ongelmia ja mahdollisia ratkaisuja. Kirjoittajan omien havaintojen ja opinnäytetyön tilaajan kanssa käytyjen keskustelujen perusteella tiedostettiin tarve teknologiateollisuuden työvoimapulan ratkaisuille ja eri toimintatapojen kehittämiselle.

Opinnäytetyön teoriaosassa käydään läpi työvoimapulaan vaikuttavia tekijöitä teknologiateollisuudessa ja selvitetään nykynuorten mielikuvia teknologiateollisuudesta työpaikkoina kyselytutkimuksen avulla. Teoriaosan tarkoitus oli antaa käsitys teknologiateollisuuden työvoimapulasta ja niiden mahdollisista syistä ja pyrittiin lisäämään ymmärrystä teknologiateollisuuden työvoimapulan perusperiaatteista ja haasteista.

Opinnäytetyön tilaajan nykytilanteen kartoitus aloitettiin kirjoittajan omien havaintojen perusteella. Varsinaisia ongelmakohtia, tarkempia toimintatapoja ja hyviä käytäntöjä selvitettiin Yrityssalo Oy:n kanssa Hermannin koulun opiskelijoilta saadusta palautteesta. Kyselytutkimus suoritettiin laadullisena kyselytutkimuksena. Kyselytutkimuksella saaduista vastauksista selvisi useampi toiminnan kehittämiskohde. Ongelmina nuorten silmissä olivat vanhentuneet mielikuvat alasta sekä tiedottomuus alan mahdollisuuksista uravalintana
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste