Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Saattohoitopäätös ja puheeksi ottaminen

Haavistola, Niina; Laakkonen, Minna (2014)

 
Avaa tiedosto
Haavistola-Laakkonen.pdf (2.534Mt)
Lataukset: 


Haavistola, Niina
Laakkonen, Minna
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014102414914
Tiivistelmä
Tiivistelmä

Saattohoidon tavoitteena on lievittää parantumattomasti sairaan potilaan kärsimyksiä ja lisätä elämänlaatua elämän viimeisinä hetkinä. Päätös saattohoitoon siirtymisestä on lääketieteellinen päätös, joka ohjaa potilaan hoitoon osallistuvia tahoja kohti yhteistä päämäärää: hyvää loppuvaiheen hoitoa. Väestön ikääntyessä saattohoidon ja siihen liittyvien päätösten tarve lisääntyy tulevaisuudessa huomattavasti. Saattohoitopäätösten tekoon ja kuolemasta puhumiseen liittyy paljon haasteita, joita käsitellään opinnäytetyössä.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia ilmiötä, joka liittyy saattohoitopäätösten tekemiseen ja niiden puheeksi ottamiseen Paletti-hankkeen toiminta-alueella. Tarkoituksena oli saada tietoa siitä, miten saattohoitopäätöksiä tehdään ja miten ne otetaan puheeksi. Tavoitteena oli kuvata myös, mitä ongelmia ja haasteita saattohoitopäätöksien tekoon liittyy.

Tutkimus oli laadullinen eli kvalitatiivinen. Aineiston kerääminen suoritettiin teemahaastattelujen avulla maaliskuussa 2014. Kohderyhmänä tutkimuksessa oli kaksi lääkäriä sekä kolme sairaanhoitajaa Paletti-hankkeen toiminta-alueelta. Kaikilla haastatteluun osallistuneilla oli vahva kokemuspohja saattohoitoasioista. Aineiston analysointi suoritettiin sisällönanalyysillä, teemoittelua apuna käyttäen.

Haastatteluissa ilmeni, että kirjattuja saattohoitopäätöksiä ei juurikaan tehdä. Suurimpana ongelmana päätösten teossa pidettiin hoitohenkilökunnan vaihtuvuutta sekä uskallusta tehdä lopullisia päätöksiä. Kuoleman ja kuolevan ihmisen kohtaamista kuvattiin myös haastavana. Saattohoitopäätöksestä puhuminen koettiin vaikeana asiana. Puhumiseen liitettiin vahvasti sekä potilaan että hoitohenkilökunnan valmiudet puhua kuolemasta sekä hyväksyä kuolema osana elämänkulkua.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste