Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Mikroneulaus palovamma-arpien hoidossa

Lindroth, Satu (2024)

 
Avaa tiedosto
Lindroth_Satu.pdf (510.0Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Lindroth, Satu
2024
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202403174547
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata mikroneulausta palovamma-arpien hoidossa. Tavoitteena oli kerätä tutkimukseen perustuvaa ja sairaanhoitajan ammatillista osaamista lisäävää tietoa aiheeseen liittyen. Tutkimuskysymys oli, millaisia asioita sairaanhoitajan on hyvä tietää mikroneulauksesta palovamma-arpien hoidossa. Yhteistyökumppanina opinnäytetyölle toimi Jorvin palovammakeskus, HUS, jolla valtakunnallinen vastuu vaativista, tehohoitoa vaativien palovammapotilaiden hoidosta

Opinnäytetyö toteutettiin kuvailevana kirjallisuuskatsauksena. Teoreettisessa viitekehyksessä avataan ihon kerroksiin ja toimintoihin, palovammoihin, arpiin, palovamma-arpiin ja mikroneulaukseen liittyviä käsitteitä. Tutkimusaineisto koostui 21 englanninkielisestä tutkimuk-sesta ja tutkimusartikkelista. Aineistoa etsittiin vuosien 2013-2024 väliltä, mutta sisäänottokriteeriä oltiin valmiita laajentamaan, mikäli aineisto oli relevanttia ja sen sisältämän tiedon ei arvioitu muuttuneen ajan saatossa. Aineisto analysoitiin induktiivisella sisällönanalyysillä. Lopullisia teemoja olivat: Mikroneulauksen mekanismi, hyödyt, mikroneulauksen vertailu muihin palovamma-arpihoitoihin, hoitoprotokolla, haittavaikutukset ja hoidon vasta-aiheet.

Tulosten perusteella mikroneulaus on tehokas, ihon eheyden säilyttävä ja vähäiset sivuvaikutukset omaava vaihtoehto palovammoille tyypillisten arpien hoidossa. Tutkimusnäyttö on kuitenkin vaillinaista, koska tutkimustietoa on yhä suhteellisen vähän ja tutkimusten välistä vertailua hankaloittaa niiden metodologiset puutteet ja hajanaisuus. Yleisesti hyväksyttyä standardia hoitomallia ei vielä ole saatavilla.

Kuvauksen toivotaan toimivan sairaanhoitajan ammatillisen tietotaidon vahvistajana ja perehdytysoppaana aiheesta kiinnostuneille tai aiheen parissa työskenteleville. Jatkotutkimusta ehdotetaan liittyen hoitotuloksiin ja mikroneulauksen asemaan palovamma-arpihoidoissa, mikäli mikroneulauksesta tulee Jorvin palovammakeskuksessa Saksan mallin mukaisesti lisensioitu hoitomenetelmä palovamma-arpien hoidossa. Mielenkiintoista olisi myös saada tietoa vakiintuvasta hoitoprotokollasta ja sairaanhoitajan roolista. Erinomainen opinnäytetyön aihe voisi olla myös mikroneulaukseen tulevan palovammapotilaan potilasohje.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste