Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Käyttäjäkeskeinen tuotesuunnitteluprojekti : AINOA-istuin

Silvola, Henna-Mari; Valkonen, Sanna (2009)

 
Avaa tiedosto
Silvola_Valkonen.pdf (5.622Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Silvola, Henna-Mari
Valkonen, Sanna
2009
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202403184612
Tiivistelmä
Oulaisissa sijaitseva Taukokankaan hyvinvointipalvelukeskuksella oli tarvetta uudistaa käytävä- ja odotustilojen istuimia. Opinnäytetyön tavoite oli luoda istuin, joka palvelee ikääntyvien tarpeita.

AINOA-istuimen tuotesuunnittelussa huomioitiin erityisesti käyttäjäkeskeisyys, estetiikka ja ergonomia. Suunnitelmaan sisällytettiin myös ikääntyvän mahdollisuus harjoittaa hienomotoriikkaansa istuimeen liitettävän lisäosan avulla.

Käyttäjäkeskeisen tuotesuunnittelun laadukas toteutus varmistettiin selvittämällä ANOAistuimen tulevien loppukäyttäjien istuimeen liittyviä tarpeita ja toiveita kyselytutkimuksen avulla, johon osallistui Taukokankaan asukkaita ja hoitohenkilökuntaa. Käyttäjäkeskeinen tuotesuunnittelu edellytti myös perehtymistä gerontologiaan ja ikääntymisestä johtuviin frysisiin muutoksiin.

Järjestelmälliseen laatuominaisuuskriteerien liittämiseen tuotesuunnittelussa käytettiin apuna QFD-menetelmää. Tuloksena menetelmän käytöstä saatiin olennaista tietoa AINOA-istuimen vahvuuksista, heikkouksista, käyttäjien tarpeista ja vaatimuksista sekä kilpailevista tuotteista. Menetelmän käytön tarkoitus oli ärtää ja osata käyttää hyödyksi tuotesuunnittelussa se informaatio, jota mafriisia käyttämällä saatiin.

Opinnäytetyö rajattiin käsittämään uuden tuotteen suunnittelu ideointivaiheesta mittapiirustuksiin ja 3D- malliin. ANOA-istuimen ja ANOA-hienomotoriikkaosan mittapiirustukset ja mallinnukset toteutettiin Vertex 4G-ohjelmalla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste