Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

ICP-OES-menetelmän verifiointi veden kovuuden määrittämiseksi

Lammi, Tiia (2024)

 
Avaa tiedosto
Lammi_Tiia.pdf (1.622Mt)
Lataukset: 


Lammi, Tiia
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024052315154
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin Tampereen Vesi Oy:n Ruskon talousvesilaboratoriossa. Tampereen vesi toimittaa talousvettä Tampereelle ja sen lähikuntiin sekä puhdistaa jätevesiä. Tampereen Vedellä on neljä pintavesilaitosta ja viisi pohjavedenottamoa, joilla talousveden puhdistus tapahtuu. Kaikkien näiden laitosten vettä tutkitaan puhdasvesilaboratoriossa verkostonäytteiden ja muiden näytteiden ohella.

Opinnäytetyön tavoitteena oli siirtää veden kovuuden määritys uudelle ICP-OES-laitteelle, joka on hankittu laboratorioon viime vuoden lopussa nopeuttamaan analytiikkaa. Veden kovuus on kalsium- ja magnesiumpitoisuuksien summa, joten opinnäytetyössä keskityttiin kalsiumin ja magnesiumin ICP-OES-tuloksiin.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli verifioida uusi ICP-OES-menetelmä laitteelle, jotta menetelmä saataisiin käyttöön. Verifioinnissa määritettiin menetelmän toteamis- ja määritysraja, lineaarisuus, toistettavuus sekä oikeellisuus. Oikeellisuus pyrittiin todistamaan vertailemalla vanhaa EDTA-titrausmenetelmää uuteen menetelmään.

Opinnäytetyössä onnistuttiin verifioimaan toteamis- ja määritysraja, lineaarisuus sekä toistettavuus laboratorion käyttötarkoituksen vaatimissa rajoissa. Oikeellisuuden eli kahden menetelmän vertailun tuloksissa oli osittain suurempia eroja. Laboratorion käyttötarkoitukseen uusi menetelmä kuitenkin soveltuu kaikkien verifioitavien parametrien osalta, ja menetelmä voidaan ottaa käyttöön.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste