Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vieraskieliset ja Ohjaamotalo : tunnettuuden parantaminen

Soinio, Aarni; Turunen, Petri (2024)

 
Avaa tiedosto
Soinio_Turunen.pdf (1011.Kt)
Lataukset: 


Soinio, Aarni
Turunen, Petri
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024121736575
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön toimeksiantaja on Espoon Ohjaamotalo. Työn tavoitteena oli kehittää toteuttamiskelpoinen konsepti, jonka avulla Espoon Ohjaamotalon on mahdollista lisätä tunnettuuttaan vieraskielisten 15–29-vuotiaiden nuorten keskuudessa.
Työn tietoperusta rakentuu ohjaustyön, nuorten, tunnettuuden, monikielisyyden ja palvelumuotoilun ympärille.

Opinnäytetyön toiminnallinen osuus toteutettiin viiden päivän mittaisella Design Sprint -menetelmällä. Sprint-viikkoon valmistauduttiin keräämällä taustatietoa teemahaastatteluiden ja kyselyn avulla ja viikon aikana suunniteltiin kohderyhmän tarpeisiin sopivaa ratkaisua pyrkien hyödyntämään Espoon Ohjaamotalon olemassa olevia resursseja.

Opinnäytetyön tuloksena syntyi monikielisyyttä korostava sosiaalisen median sisällöntuotantoon keskittyvä konsepti, jonka avulla Espoon Ohjaamotalo voi tavoittaa tehokkaammin työssä rajatun kohderyhmän. Osana konseptia luotiin myös markkinointisuunnitelma, jonka tarkoituksena on tehostaa konseptin vaikuttavuutta ja varmistaa sen tavoitteiden saavuttaminen monikanavaisen markkinointiviestinnän avulla. Markkinointisuunnitelma sisältää konkreettisia viestintätoimenpiteitä, jotka ohjaavat markkinointiviestinnän toteutusta seurantaa ja aikataulua.

Työn loppuarvioinnissa todettiin, että Design Sprint oli toimiva kehittämismenetelmä, ja sen tulokset vastaavat hyvin työssä asetettuja tavoitteita. Kehittämisehdotuksina esitettiin digitaalisen sisällöntuotannon laajentamista ja monikielisen viestinnän jatkokehitystä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste