Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Räjähdyssuojausasiakirjan laatiminen Junkkari Muovi Oy:lle

Hakala, Heidi (2007)

 
Avaa tiedosto
Hakala_Heidi.pdf (4.665Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Hakala, Heidi
2007
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202503214710
Tiivistelmä
ATEX-olosuhdedirektiivin 1999/92/EY ja ATEX-laitedirektiivin 94/9/EY seurauksena tuli velvoitteita toiminnanharjoittajille räjähdysvaaran ehkäisemiseksi ja työntekijöiden suojelemiseksi. Velvoitteita ovat muun muassa räjähdysvaaran ja riskien arviointi, räjähdyssuojausasiakirjan laatiminen ja työntekijöiden koulutus. ATEX-direktiivit koskevat niitä toiminnanharjoittajia, joiden toimitiloissa on palavia aineita joista voi muodostua räjähdyskelpoinen ilmaseos.

Palavia aineita voivat olla kaasu, neste tai pöly. Toiminnanharjoittajan toimitiloissa käytettävät palavat aineet listataan ja selvitetään, mistä aineista voi muodostua räjähdysvaara ilman kanssa. Tilat, joissa räjähdyskelpoisia ilmaseoksia esiintyy, tilaluokitellaan. Räjähdysvaarallinen tila eli Ex-tila luokitellaan joko luokkaan 0, I tai 2 tai luokkaan 20, 21 tai 22 sen mukaan, onko aine kaasua, nestettä tai pölyä. Tila voidaan arvioida myös luokittelemattomaksi, kun otetaan huomioon tekniset ja organisatoriset räjähdyssuoj austoimenpiteet.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli asetuksen 576/2003 velvoittaman räjähdyssuojausasiakirjan laatiminen Junkkari Muovi Oy:lle. Jos räjähdysvaaran arvioinnissa on todettu työntekijöiden voivan altistua räjähdysvaaralliselle ilmaseokselle, työnantajan on laadittava asetuksen mukaan räjähdyssuojausasiakirja. Sitä on tarkistettava, jos työskentelytilaa, työvälineitä tai työjärärjestelyjä muutetaan, laujennetaan tai järjestetään uudestaan.

Junkkari Muovi Oy:n toimitiloista löytyi 16 eri palavaa ainetta. Tässä ei ole otettu huomioon maalaamon aineita, koska maalaamolle räjähdyssuojausasiakirjan oli laatinut ulkopuolinen yritys. Yhdeksälle alueelle täytyi tehdä tilaluokitukset, jotka kirjattiin räjähdyssuojausasiakirjaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste