Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Teräsrakenteiden märkämaalausprosessin kuvaus ja laadun parantaminen

Vihtonen, Krista (2015)

 
Avaa tiedosto
vihtonen_krista.pdf (3.111Mt)
Lataukset: 


Vihtonen, Krista
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201504275136
Tiivistelmä
Tämä insinöörityö tehtiin SKS Toijala Works Oy:lle. Työn tavoitteena oli tuottaa yhtenäinen kirjallinen kuvaus yrityksen märkämaalausprosessista. Työssä esiteltiin märkämaalausprosessin vaiheet, yleisimmät maalattavat tuotteet ja käytössä olevat maalausjärjestelmät, keskeisimmät asiakasvaatimukset ja prosessin laadunhallinta. Työssä arvioitiin prosessin tehokkuutta ja tuotiin esille ehdotuksia sen parantamiseksi. Insinöörityö toteutettiin selvitystyönä yrityksen henkilökuntaa haastattelemalla ja itse havainnoimalla maalaamon tiloissa.

SKS Toijala Works Oy:n tyypillisimpiä tuotteita ovat metsäkoneen osat, murskaimet, puomit ja muut erilliset teräskomponentit. Tärkein tavoite märkämaalausprosessissa on saada tuotteille kestävä korroosiosuojaus. Jokaiselle tuotteelle on myös asetettu tarkat ulkonäkövaatimukset.

Prosessissa havaittiin muutamia epäkohtia ja esitettiin ehdotuksia niiden korjaamiseksi. Tärkeimmiksi parannusta kaipaaviksi seikoiksi nousivat esiin esipesun puuttuminen ennen raesuihkupuhdistusta ja prosessin puutteellinen laadunhallinta. Teräsrakeiden elinkaaren pidentämiseksi tulisi suorittaa rasvanpoisto aina ennen suihkupuhdistusta. Laadunhallinnassa tulisi noudattaa täsmällisyyttä ja prosessin laatuun vaikuttavia seikkoja tulisi tarkastella monipuolisemmin.

Tämän opinnäytetyön avulla yritys voi halutessaan parantaa märkämaalausprosessinsa laatua.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste