Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Minun väkivallaton elämäni" Valokuvausprojekti Via Vis:n asiakkaiden kanssa

Räinä, Salla (2015)

 
Avaa tiedosto
Minun vakivallaton elamani.pdf (1.926Mt)
Lataukset: 


Räinä, Salla
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505158271
Tiivistelmä
Räinä, Salla. ”Minun väkivallaton elämäni”. Valokuvausprojekti Via Vis – Väkivaltatyön hankkeen asiakkaiden kanssa. Kevät 2015 s 59, 1 liite. Diakonia-ammattikorkeakoulu, sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK).

Opinnäytetyön tarkoituksena oli tarjota Via Vis – Väkivaltatyön hankkeen asiakkaille luova menetelmä, jonka avulla asiakkaat voivat käsitellä muutosprosessiaan. Tarkoituksena oli myös kehittää väkivaltatyötä tekeville henkilöille luova työskentelymenetelmä, joka on helppo toteuttaa ja tarvittaessa helposti muokattavissa.

Via Vis:n asiakkaina ovat kodin ulkopuolella väkivaltaa käyttävät 18–39 –vuotiaat henkilöt, jotka haluavat tehdä elämänmuutoksen eli vähentää väkivaltaista käyttäytymistä tai luopua siitä kokonaan.

Opinnäytetyö oli toiminnallinen valokuvausprojekti, johon osallistui kolme Via Vis:n asiakasta. Asiakkaat osallistuivat projektiin lokakuun 2014 ja helmikuun 2015 välisenä aikana. He ottivat valokuvia teemalla ”Minun väkivallaton elämäni”. Opinnäytetyö oli työelämälähtöinen, innovatiivinen ja luova.

Valokuvausprojekti onnistui hyvin, asiakkaat pitivät projektia myönteisenä kokemuksena, ja he pääsivät pohtimaan valokuvien kautta omaa itseään ja väkivallatonta elämäänsä.

Kehittämismahdollisuuksiksi muodostuivat menetelmän tarjoaminen muille yhdistyksille, jotka tekevät väkivaltatyötä ja valokuvapäiväkirjan pitäminen koevapaudessa oleville henkilöille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste