Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ensivaiheen huumetestaus

Karvinen, Tiia; Jalkanen, Tiina (2015)

 
Avaa tiedosto
Jalkanen_Tiina_Karvinen_Tiia.pdf (512.9Kt)
Lataukset: 


Karvinen, Tiia
Jalkanen, Tiina
Tampereen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015112016983
Tiivistelmä
Tarve huumeseulontaan lähtee siitä, että on joku taho, jolla on tarve selvittää onko henkilö käyttänyt huumeita. Tällaisia toimijoita voivat olla: terveyden-, päihde- ja sosiaalihuolto, työelämä, vankilat, liikenne, urheilu ja oikeuslääketiede.

Näytteenotto on mahdollisuuksien mukaan järjestettävä niin, että sen suorittaa ja sitä valvoo siihen koulutuksen saanut terveydenhuollon ammattilainen. Tämä ei ole aina mahdollista esim. vankiloiden, sosiaalihuollon tai poliisin toimesta suorittamassa testauksessa. Näytteitä ottavilla henkilöillä tulee kuitenkin aina olla työpaikan antama tai muuta kautta hankittu dokumentoitu koulutus huumenäytteenottoon.

Testausta koskevan lainsäädännön mukaan rikostutkintaa lukuun ottamatta henkilön huumausaineiden käytön selvittäminen on terveydenhuollon ammattihenkilöiden toimintaa. Kun päihteiden käyttöä selvitetään osana henkilön sairauden hoitoa, soveltuvat samat säännöt kuin kaikkiin muihinkin potilaan terveydentilan selvittämiseksi tehtyihin toimenpiteisiin. Potilaan asemasta ja oikeuksista annetun lain (785/1992) 6 §:n mukaan potilaan tutkimus ja hoito on toteutettava yhteisymmärryksessä hänen kanssaan.

Fimlab Laboratoriot Oy Jyväskylän toimipisteessä huumeseulonta toteutetaan ensivaiheen analyysimenetelmällä. Nämä ensivaiheen analyysit suoritetaan pikatesteillä, jotka ovat nopeita ja yksinkertaisia immunologisia, kvalitatiivisia testejä. Testi voidaan suorittaa helposti virtsanäytteestä. Näillä testeillä voidaan osoittaa opiaatteja, amfetamiinia, kannabista, metamfetamiinia, kokaiinia ja LSD:tä.

Työn tarkoitus on vertailla kolmea eri pikatestiä ja tavoitteena on löytää paras menetelmä analyyttivalikoiman ja käytettävyyden perusteella.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste