Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Isä yksinhuoltajana : Isien kokemuksia yksinhuoltajuudesta

Ylönen, Sanna-Mari; Koivusalo, Terhi (2016)

 
Avaa tiedosto
Koivusalo_Ylonen.pdf (1.649Mt)
Lataukset: 


Ylönen, Sanna-Mari
Koivusalo, Terhi
Vaasan ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016112517387
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tehtävänä oli selvittää, miten isät kokevat yksinhuoltajuuden ja kuinka he kuvailevat kokemuksiaan. Tutkimuksen tavoitteena oli murtaa yksinhuoltajaisyyteen liittyviä mahdollisia ennakkoluuloja ja tehdä näkyväksi isien omia kokemuksia yksinhuoltajuudesta antaen heille tämän tutkimuksen avulla mahdollisuus puheenvuoroon.
Työn teoreettinen viitekehys muodostui isien omista kokemuksista ja tavasta suhtautua yksinhuoltajuuteen. Keskeisimmät käsitteet ovat yksinhuoltajaisyys, lähivanhemmuus, yhden vanhemman perheet ja isyys. Tutkimuksessa käytettiin laadullista tutkimusotetta. Kysely suoritettiin avoimina kysymyksinä e-lomakkeella. Aineisto analysointiin aineistolähtöisellä sisällönanalyysillä. Lopuksi tutkimustulokset koottiin Greimasin semioottisen aktanttimallin avulla.
Tutkimustuloksien perusteella yksinhuoltajaisyys nähtiin tärkeänä asiana ja lapsilla oli suuri merkitys isien elämässä. Isät kokivat yksinhuoltajuuden positiivisena asiana sekä asennoituivat elämään ratkaisukeskeisesti. Rakkaus lapsiin oli suurta, mikä näyttäytyi järjestelemällä elämää asettaen lasten tarpeet etusijalle. Kokemuksiin ei vaikuttaneet yksinhuoltajuuden taustalla olevat tekijät vaan se miten nopeasti muutokset olivat tapahtuneet. Tutkimustuloksien pohjalta yksinhuoltajuudelle muodostui kaksi erilaista polkua, siitä miten yksinhuoltajuuden tuomat muutokset nähtiin elämässä. Ensimmäinen polku kuvasti yksinhuoltajuuden tuomia muutoksia helpottavina tekijöinä elämässä, kun taas toinen polku kuvasti tasapainoista yksinhuoltajan elämää haasteiden jälkeen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste