Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työtyytyväisyystutkimus WorkPower Oy:n vuokratyöntekijöille

Kainulainen, Marjut (2017)

 
Avaa tiedosto
Marjut.Kainulainen.pdf (691.7Kt)
Lataukset: 


Kainulainen, Marjut
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017060512298
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää WorkPower Oy:n vuokratyöntekijöiden työtyytyväisyyden nykytila. Tutkimus on toteutettu toimeksiantona WorkPower Oy:lle. Tutkimuksesta mielenkiintoisen tekee se, että vastaavanlaista tutkimusta ei ole aikaisemmin yrityksen sisällä suoritettu. Tutkimus rajattiin suomen kieltä ymmärtäviin henkilöihin, jotka ovat työskennelleet WorkPowerin palveluksessa tammi- ja helmikuussa.

Tutkimus on toteutettu kvantitatiivisena, eli määrällisenä tutkimuksena ja menetelmänä on käytetty strukturoitua kyselylomaketta, joka sisältää myös avoimia kysymyksiä. Työn viitekehys koostuu työhyvinvointiin, motivaation, vuokratyöhön ja työtyytyväisyyteen liittyvistä teemoista. Tutkimuksen tuloksia on käsitelty Webropol-ohjelman avulla.

Kysely toteutettiin maaliskuussa 2017. Vastaajille lähetettiin sähköpostin välityksellä linkki sähköiseen kyselylomakkeeseen. Kyselytutkimukseen vastasi yhteensä 55 henkilöä 212 henkilöstä. Vastausprosentiksi muodostui näin ollen 25,9.

Tutkimus osoitti, että vuokratyötekijöiden työtyytyväisyys on nykyisin hyvällä tasolla. Erityisesti työtyytyväisyyttä lisäävät oikeat välineet ja valmiudet suoriutua työstä, hyvä työyhteisö ja turvallinen työskentely-ympäristö. Lisäksi vuokratyöntekijät kokivat, että heitä kohdellaan arvostavasti, palkanmaksu toteutuu sovitusti ja yhteyshenkilön kanssa toimiminen on mutkatonta. Työtyytymättömyyttä aiheutti erityisesti vähäinen palautteen saaminen ja tiedottaminen työsuhteen muutoksiin liittyvistä asioista.

Tulevaisuudessa WorkPowerin olisi hyödyllistä keskittyä siihen, kuinka se saa pidettyä pitkäaikaiset työntekijät työsuhteessa. Kehitystä toivotaan lisäksi tiedottamisessa ja palautteen antamisessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste