Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Brändi- ja ulkoasuprosessi julkishallinnon organisaatiossa

Korvola, Eeva (2010)

 
Avaa tiedosto
Korvola_Eeva.pdf (1.578Mt)
Lataukset: 


Korvola, Eeva
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010121017850
Tiivistelmä
Visuaalisen suunnittelun ja brändin voimavaroja ei hyödynnetä riittävästi Suomen julkishallinnon piirissä. Opinnäytetyöni tavoitteena on perustella, miksi julkishallinnon organisaatiot tarvitsevat brändejä siinä missä yrityksetkin, ja miten ulkoasuprosessi viedään menestyksekkäästi alusta loppuun. Työni on tehty toimeksiantona sisäasiainministeriölle. Myös muut julkishallinnon organisaatioiden edustajat voivat löytää työstäni ideoita ilmeuudistukseen liittyen.

Työskentelin sisäasiainministeriön viestintäyksikössä harjoittelijana kesällä 2009. Ministeriöltä puuttui graafinen ohjeisto kokonaan, ja ainoa visuaalisesti toistuva elementti oli tunnus. Tammikuussa 2010 ministeriölle tehtiin pikainen ilmeuudistus, jonka yhteydessä määriteltiin perusmateriaalien graafiset suuntaviivat ja tunnuksesta tehtiin päivitetty versio. Uudistus on vain väliaikainen, ja kokonaisvaltainen ilmeuudistus on tarkoitus toteuttaa muutaman vuoden kuluessa.

Työni koostuu toimeksiantajan esittelystä, teoriaosuudesta, neljästä teemahaastattelusta sekä toimintaehdotuksista. Teoriaosuudessa käydään läpi visuaalisen suunnittelun ja brändinrakennuksen perusteita. Lisäksi tutustutaan julkisen hallinnon rakenteeseen ja toimintaan sekä sen organisaatioiden näkyvyyteen. Brändikirjallisuuteen pohjaten perustellaan brändien tarpeellisuus myös voittoa tavoittelemattomille organisaatioille. Haastattelututkimuksessa lähdettiin keräämään neuvoja ulkoasuprosessin vaiheisiin. Haastattelin neljää eri organisaatioiden edustajaa, jotka ovat olleet vastuuasemassa ulkoasuprosessin hoitamisessa.

Opinnäytetyöni tulokset on tiivistetty toimintaehdotuksien muotoon. Toimintaehdotuksissa käydään yksityiskohtaisesti läpi ulkoasuprosessin lähtökohtia ja vaiheita. Visuaalisuuden lisäksi uudistusprosessia tulee katsoa laaja-alaisempana uudistuksena ministeriön toiminnassa.

Ministeriöt ovat isoja organisaatioita, joiden toimialueet ja tavoitteet jäävät helposti epäselviksi. Ministeriöiden tulisikin pyrkiä toiminnassaan läpinäkyvyyteen. Ruotsissa, Norjassa ja Islannissa hallituksella ja ministeriöillä on yhteinen visuaalinen identiteetti. Yhtenäinen linja antaa johdonmukaisen ja ammattitaitoisen vaikutelman. Suurin osa Suomen ministeriöistä tarvitsisi päivitetyn visuaalisen ilmeen. Sen sijaan, että jokainen ministeriö alkaisi uudistaa omaa ilmettään, voitaisiin ottaa mallia edellä mainituista pohjoismaista. Nykyaikainen, laadukas ja yhtenäisesti toistuva ilme toisi hallitukselle ja ministeriöille uskottavuutta. Lisäksi se antaisi selkeämmän käsityksen niiden toiminnasta sekä rakenteesta, ja kasvattaisi luottamusta Suomen päättäjiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste