Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Digitaalinen taide verrattuna perinteiseen taiteeseen kuvituksessa

Linna, Kaisa (2021)

 
Avaa tiedosto
OPINNÄYTETYÖ KAISA LINNA.pdf (1.023Mt)
Lataukset: 


Linna, Kaisa
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021120824551
Tiivistelmä
Opinnäytetyössäni käsittelin suhteellisen uutta ilmiötä, eli digitaalista taidetta ja sen eroa perinteiseen taiteeseen. Digitaalinen taide on kiistelty sekä mielipiteitä jakava aihe, joka ei aina saa ansaitsemaansa tunnustusta. Aiheen laajuuden vuoksi opinnäytetyö käsittelivain kuvitus- ja maalaustaidetta. Päätutkimuskysymykseni oli, miksi perinteistä taidetta arvostetaan yleisesti enemmän, kuin digitaalista. Apututkimuskysymykseni olivat, miksi suhtautuminen digitaaliseen taiteeseen saattaa olla negatiivinen ja kannattaako digitaalista ja perinteistä taidetta edes erotella tai vertailla.

Pohjustin opinnäytetyön digitaalisen taiteen historialla ja nykyajalla. Osioon sisältyi ensimmäinen robotille luotu ohjelma, joka tekee teoksia kankaalle, ensimmäinen tietokoneelle tehty, ainoastaan piirtämiseen tarkoitettu ohjelma,sekä nykyisen digitaalisen taiteen eri välineet ja ohjelmat.

Teososiossa toteutin kaksi samankaltaista työtä, joista toinen olitehty digitaalisesti ja toinen perinteisesti. Selitin teososiossa työvaiheista ja vertailin töiden visuaalista puolta. Analysoin myös töiden visuaalista puolta, kuten värejä ja töiden tunnelmaa.

Tämän kokonaisuuden pohjalta sain tulokset opinnäytetyölleni, eli vastaukset tutkimuskysymyksiini. Päätutkimuskysymykseni vastauksena oli se, ettei digitaalinen taide ole kaikille yleisesti tuttu ilmiö, jonka takia monilla voi olla vääristynyt kuva siitä, mitä digitaalinen taide oikeasti on. Sama vastaus pätee myös toiseen tutkimuskysymyksistä, eli miksi suhtautuminen digitaaliseen taiteeseen saattaa olla negatiivinen. Viimeiseen apututkimuskysymykseen vastauksena oli se, että vertailua voi toteuttaa, kun sille on aihetta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste