Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Aluetaloudelliset vaikutukset : Age of the Dinosaur -näyttely

Mäki, Mikko (2014)

 
Avaa tiedosto
Maki_Mikko.pdf (745.7Kt)
Lataukset: 


Mäki, Mikko
Lapin ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014111615733
Tiivistelmä
Toimeksiantaja Oulun Luuppi on Oulun kaupungin alainen kokonaisuus, joka ylläpitää Oulun alueen museo- ja tiedekeskustoimintaa. Opinnäytetyössä tutkittiin Oulun Luupin järjestämän Age of the Dinosaur -näyttelyn aluetaloudellisia vaikutuksia. Näyttely järjestettiin 2.5.–31.8.2014 välisellä ajalla Oulun Taidemuseossa. Age of the Dinosaur -näyttely oli Oulun Luupin ensimmäinen suuri näyt-tely.

Työn tavoitteena oli selvittää, kuinka paljon rahaa näyttelyssä käyvä henkilö käyttää alueelle. Työssä selvitettiin myös sitä, kuinka paljon Age of the Dinosaur -näyttely vaikutti siihen, että vastaaja matkusti Ouluun. Lisäksi otettiin selville, mistä vieraat saapuivat. Työssä käytettiin kvantitatiivista metodia ja tutkimus toteutettiin kyselynä. Kysely toteutettiin ajalla 24.6.–31.7.2014 ja siihen vastasi 335 henkilöä. Kyselypiste sijaitsi Age of the Dinosaur -näyttelyn kassan lähei-syydessä.

Kyselyn vastauksista selvisi, että Oulun ulkopuolelta tulleiden henkilöiden rahan kokonaiskulutus vierailun aikana oli 7,6 miljoonaa euroa. Tulos on vertailukelpoinen muihin vastaaviin tutkimuksiin. Tuloksen luotettavuutta kuitenkin heikentää kyselyn pieni otanta. Ouluun matkustettiin Age of the Dinosaur -näyttelyn vuoksi aina Seinäjoelta ja Rovaniemeltä asti. Näyttelyn vuoksi tulleet henkilöt majoittuivat tavallista enemmän maksullisessa majoituksessa. Motivaatiosta löydettiin myös suurin kehityksen kohde Oulun Luupille. Jatkossa tulisi kehittää alueen palveluja niin että tiettyyn tapahtumaan saapunut vieras viipyisi matkalla pidempään kuin kyselyssä selvitetty 0-1 yötä.

Tutkimus onnistui hyvin. Tutkimuksessa saatiin selville tieto kokonaiskulutuksesta. Tämä tutkimus antaa hyvät perusluvut toimeksiantajalle tulevia näyttelyi-tä ja tapahtumia suunnitellessa. Rahasummien laskemisen lisäksi kyselyn muiden osa-alueiden tutkiminen oli hyvin mielenkiintoista.

Tutkimusta voidaan käyttää myös vastaavien tutkimusten pohjana. Jatkotutkimuksissa kävijöitä voitaisiin luokitella, jotta saataisiin tarkempaa tietoa ja voitai-siin suunnitella näyttelyitä tarkemmin. Myös palveluiden jatkokehittäminen tulosten perusteella on tarpeellista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste