Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pallon viemää : Jalkapalloleikkejä 3-5 vuotiaille Euran Pallossa

Forsström, Joona (2016)

 
Avaa tiedosto
Lopullinen oppari.pdf (687.1Kt)
Lataukset: 


Forsström, Joona
Humanistinen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016112717738
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni käsittelee Euran Pallon nimisen jalkapalloseuran päiväkoti-ikäisille suunnattua liikunnallista toimintaa jalkapallon parissa. Tarkoituksena oli auttaa juniorityön elvyttämisessä, ja juniorien määrän lisäämisessä Euran Pallon toiminnassa. Päätehtävänä oli luoda käsikirja seurassa toteutettavalla Eupanautti -toiminnalle. Eupanautti -toiminta on 3-5 vuotiaiden lasten parissa suoritettavia jalkapalloilullisia leikkejä ja pelejä. Euran Pallon junioripäällikkö Dani Österlund on tällaista toivonut tehtäväksi jo pari vuotta. Käsikirjan tarkoituksena on toimia perehdytyksenä uusille Eupanauttien kanssa toimiville, ja lisätä jatkuvuutta seuran toiminnassa, jos nykyinen junioripäällikkö vaihtuisikin uuteen.

Työn aikana huomattiin päiväkoti-ikäisille suunnatun toiminnan Euran Pallossa olevan hyvin ajan tasalla muihin satakuntalaisiin seuroihin verrattaessa. Tietoa hankittiin kyselemällä sähköpostilla muilta satakuntalaisilta seuroilta heidän toiminnastaan. Käsikirja saatiin alkuun, ja näin ollen pohja Euran Pallon toiminnan kehittämiselle on luotu. Tuloksia juniorityön kehittämisestä saadaan vasta muutaman vuoden kuluttua, kun nähdään, onko seuran juniorien määrä kasvanut, eli prosessi on pitkä ja jatkuva.

Opinnäytetyötäni voidaan hyödyntää muiden jalkapalloseurojen toiminnassa, jos he kaipaavat juniorityöhönsä lisää ideoita. Myös kaikki 3-5 vuotiaiden kanssa toimivat voivat tätä käyttää. Suurin hyöty tästä on kuitenkin työni tilaajalle, joka saa oppaan käyttöönsä. Tällä kyetään takaamaan hyväksi todetun Eupanautti -toiminnan jatko tulevaisuudessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste