Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tiedonhankinta verkkoympäristöstä - oikeudellisia näkökulmia: oikeustieteellinen tutkielma

Raivikko, Matti (2017)

Avaa tiedosto
ON_Raivikko.pdf (164.9Kt)
Lataukset: 


Raivikko, Matti
Poliisiammattikorkeakoulu
2017
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017112217673
Tiivistelmä
Poliisi suorittaa yleisvalvontaa ja tarkkailua verkkoympäristössä siinä missä reaalimaailmassakin, mutta verkkoympäristön osalta tekaistujen tietojen käyttö on korostuneessa roolissa. Tässä opinnäytetyössä selvitetään poliisin mahdollisuutta yleisvalvontaan ilman näkyviä poliisitunnuksia verkkoympäristön suljetuilla keskustelupalstoilla ja sosiaalisessa mediassa nykyisen lainsäädännön mukaan.

Sosiaalisen median käyttö on yleistynyt 2010-luvulla ja rikollisuus verkkoympäristössä lisääntynyt reilusti. Poliisin läsnäolo verkossa on täten perusteltua ja tarpeellista. Osa sosiaalisen median palveluista ja keskustelupalstoista vaatii kuitenkin kirjautumisen omalla nimellä, jotta viestejä pääsee lukemaan. Oman nimen käyttö ei valvonnan kannalta ole aina optimaalista.

Käytännön ohjeistusta valvonnan suorittamiseksi on ollut vähän tarjolla. Lainsäädännössä otetaan heikosti kantaa verkkoympäristön erityispiirteisiin ja lainsäätäjän tahto on vaikeasti tulkittavissa verkkoympäristön valvontaa koskien. Tästä syystä näkymättömän valvonnan laillisuutta oli tarve tutkia.

Tutkimusmenetelmänä tässä työssä on käytetty oikeusdogmatiikkaa eli lainoppia. Työssä esitellään aihepiiriä koskeva lainsäädäntö, lainsäädännön valmistelutöitä, oikeustieteellistä kirjallisuutta sekä aikaisempia tutkimuksia. Pohdinnat osiossa käydään vertailua oikeushyvien välillä ja haetaan tulkintoja aiheeseen esimerkkien ja käytännön kautta.

Opinnäytetyön lopputuloksena esitetään, että poliisi voi käyttää tekaistuja tietoja kirjautuessaan verkkoympäristöön valvontaa suorittaakseen. Tuloksista ilmenee kuitenkin se, että myös toisenlaista johtopäätöstä tukevia tekijöitä lainsäädännöstä löytyy. Lainsäädännöstä pitäisi saada selkeämpi ja siinä pitäisi huomioida reaalimaailman lisäksi myös verkkoympäristö nykyistä paremmin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste