Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Poliisin tutkimat törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelut vuosina 2013–2017

Laaksonen, Eetu (2018)

Avaa tiedosto
ON_Laaksonen.pdf (563.7Kt)
Lataukset: 


Laaksonen, Eetu
Poliisiammattikorkeakoulu
2018
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018092815511
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkitaan poliisin tutkimia törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmisteluja. Tutkimusainestona on poliisin kirjaamat rikosilmoitukset vuosilta 2013–2017 (n=104). Näistä rikosilmoituksista tutkimusta varten koottiin tilasto, jota analysoidaan tässä tutkimuksessa. Tutkimusaineiston epäillyissä rikoksissa rikoksen kohteena on yleisimmin epäillyn tuttava (26% tapauksista) ja toiseksi yleisimmin oppilaitos (21%). Muita tutkimuksessa esille nousseita kohdetyyppejä ovat epäillyn läheinen (16%) sekä virkamies (10%).

Epäiltyjen sukupuolijakauma koko tutkimusaineiston rikosilmoituksissa on hyvin epätasainen, sillä miehiä epäillyissä on 79% ja naisia 21%. Sukupuolijakauma eri rikoksen kohdetyyppien välillä on melko yhteneväinen, pois lukien tuttaviin kohdistuneissa rikoksissa, joissa miesten osuus rikoksesta epäillyn asemassa on 91%.

Epäiltyjen keskimääräinen ikä koko tutkimusaineistossa on 28,88 vuotta. Kohdetyypeittäin epäiltyjen ikiä verratessa suurta vaihtelua ei ole havaittavissa, pois lukien oppilaitoksiin kohdistuneissa rikoksissa, joissa epäillyt ovat keskimääräistä huomattavasti nuorempia ja alle 18–vuotiaiden osuus varsin suuri.

Epäillyn kansalaisuudella ei tutkimuksen mukaan ole vaikutusta siihen, mikä on epäillyn rikoksen kohde. Myöskään rikoksen ilmitulotapa ei vaihtele eri rikoksen kohteita keskenään verratessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste