Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tavat, tunteet ja kohtaaminen

Kuure, Tuomas (2019)

 
Avaa tiedosto
ON_Kuure.pdf (1.012Mt)
Lataukset: 


Kuure, Tuomas
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019112522255
Tiivistelmä
Opinnäytteeni tavoitteena on tarjota ymmärrystä ja ajatuksia johtamisesta. Liikkeelle lähdetään itsensä johtamisesta, sivuten työkuorman kanssa pärjäämistä. Mielestäni tavat ovat paras tapa johtaa itseään. On erittäin helppoa esittää mitä kaikkea esimiehen pitäisi pystyä tekemään. Vaatimuslistauksesta jää käytännössä aina pois, miten se olisi mahdollista tehdä. Yhdeksi apuvälineeksi tähän tarjoan tapoja, jotta toiminta olisi mahdollisimman tehokasta ja tiukoissa tilanteissa olisi mahdollista tukeutua tapoihin. Tapojen avulla on mahdollista saada perusasiat kuntoon eli tavat luovat perustan. Jos perusasiat eivät ole kunnossa, on täysin turha rakentaa johtamismalleja, koska perusta pettää ja päälle rakennetut kerrokset romahtavat. Ajattelenkin, että ensin on onnistuttava johtamaan itseään ja sen jälkeen voi yrittää johtaa muita.
Tunteita ymmärtämällä on mahdollista kohdata toinen tasavertaisena. Ensin on tunnistettava ja opeteltava käsittelemään omia tunteita. Tämän jälkeen on mahdollista yrittää tuntea miltä toisesta tuntuu ja niitä asioita mistä hänen tunteensa kumpuavat. Tunteet siis mahdollistavat kohtaamisen. Vain tuntemalla, myötäelämällä ja kohtaamalla voimme vaikuttaa sekä tulla vaikuttuneeksi keskinäisestä yhteydestä. Johtaminen on mitä suuremmassa määrin kohtaamista, jonka tulisi sisältää päivittäistä kanssakäymistä ja tunnetta merkityksestä.
Opinnäytteen yhtenä osana on määrittelemäni esimiehen kulmakivet. Nämä kulmakivet
ovat:
1. Minimoi kilinä
2. Maksimoi ydin
3. Pidä huolta
Tutkimusmenetelmänä on narratiivinen kirjallisuuskatsaus, josta olen käyttänyt kommentoivaa tapaa. Lähdemateriaaliin olen suhtautunut klassista tulkintaa vapaammin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste