Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kevytyrittäjyys ja liiketoimintakielto

Karppi, Mikko (2020)

Avaa tiedosto
ON_ Karppi.pdf (901.5Kt)
Lataukset: 


Karppi, Mikko
2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020052212981
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, onko niin sanottu kevytyrittäjyys sallittua liiketoimintakiellon aikana ja jos on, millä ehdoilla. Koska tämän rajan varsinainen punnitseminen tapahtuu tilanteen niin vaatiessa vasta oikeudessa, pyrittiin tutkimuksella löytämään perusteltu kynnys esitutkinnan aloittamiselle.
Tutkimus toteutettiin laadullisena tutkimuksena haastattelemalla liiketoimintakiellon valvontatehtävissä työskenteleviä poliisihenkilöitä ja talousrikossyyttäjiä sekä kevytyrittäjyyden palveluntarjoajien edustajia. Haastattelupyyntöjä lähetettiin yhteensä 14 kappaletta. Näiden lisäksi lähteenä on käytetty kattava määrä aiheeseen liittyviä lakeja esitöineen sekä eri viranomaisten ohjeita ja kannanottoja.
Jo ennen tutkimusta oli tiedossa, että kohdennetun aineiston löytäminen tulisi olemaan hankalaa. Aiheen ympärillä on paljon epäselviä kannanottoja, mutta varsinaiseen opinnäytetyön tavoitteeseen liittyviä ei löytynyt yhtään niin selvää, etteikö tutkimusta olisi kannattanut tehdä.
Opinnäytetyön pontimena oli havaittu epätietoisuus kevytyrittäjyyden luonteesta ja sen suhteesta muuhun lainsäädäntöön. Tämä epätietoisuus oli havaittavissa kautta harmaan talouden torjuntaan valjastetun viranomaiskentän poliisista verohallintoon.
Liiketoimintakiellon osalta kokonaisuutta on selventänyt 2018 voimaan tullut lakiuudistus, jonka mukaan liiketoimintakieltoon voidaan määrätä myös ammatinharjoittaja. Lakiuudistuksen myötä ammatinharjoittaminen tuli niin ikään osaksi liiketoimintakiellon aikana rajoitettua toimintaa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste