Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kenkäkortit – Kuvakortit välineeksi kuvan tekemiseen

Heiskari, Emilia (2020)

Avaa tiedosto
Emilia Heiskari Opinnäytetyö 2020.pdf (1.321Mt)
Lataukset: 


Heiskari, Emilia
2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020120325945
Tiivistelmä
Tämän työn tavoitteena oli luoda toiminnalliset kuvakortit ratkaisukeskeisen kuvataideterapian tueksi. Kuvakortit nimettiin Kenkäkorteiski. Työn tilaajana toimi ratkaisukeskeistä kuvataideterapiaa tarjoava yritys Eloisa Art Oy. Tällä työllä halusin selvittää, miten kuvakorttityöskentelyllä voitaisiin kehittää kuvataideterapeuttisia harjoituksia.

Kenkäkorteilla voidaan tehdä kuvallisiin harjoituksiin orientoivia harjoituksia ja keskustella kuvallisen harjoituksen aikana nousseista ajatuksista. Eloisa Art Oy:llä ei ollut aikaisemmin käytössään toiminnallisia kuvakortteja, jotka olisi suunniteltu nimenomaan kuvan tekemisen tueksi.

Korttien tavoite on toimia toiminnallisena välineenä mm. ratkaisukeskeisessä kuvataideterapiassa. Ne voivat toimia tukena keskustelussa, haastaa ja tukea käyttämään mielikuvitusta, toimia inspiraation lähteenä, olla apukeino palautteen antamisessa ja toimia ns. jään rikkojana. Kenkäkorttien avulla voidaan havainnollistaa asia, joka muuten olisi vaikea, reflektoimalla omia ajatuksia ja kokemuksia kortin kautta. Tällä tavalla kortteja voidaan käyttää keskusteltaessa ryhmän tai yksilön kanssa.
Tämä työ tuotti tilaajalleen 42 kenkäteemaista kuvakorttia ja oppaan korttien käyttöä varten.
Kenkäkortit osoittautuivat pilotoinnin kautta toimivaksi välineeksi. Sain selville, että Kenkäkorttien tuella käyty keskustelu herättää kuvan katsojan ajattelemaan ja pohtimaan annettua aihetta omasta näkökulmastaan. Tällainen ajattelutyö ikään kuin herkistää ajatukset niin, että ne voidaan tehdä kuvaksi. Tämän työn tavoitteet täyttyivät onnistuneesti.

Korttityöskentely on monenlaisessa ohjaustyössä käytetty menetelmä. Kenkäkortit ovat uusi, teemallinen korttipakka, joka on tarkoitettu joustavasti monenlaiseen ohjaustyöhön. Ratkaisukeskeisen kuvataideterapian lisäksi Kenkäkortteja voidaan käyttää esimerkiksi vanhusten ja nuorten kanssa työskennellessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste