Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Harjoitteluohjaus valvonta- ja hälytyssektorilla Jyväskylän poliisiasemalla : ohjaajien kokemukset ja työssä jaksaminen

Kiiveri, Kirsikka (2020)

 
Avaa tiedosto
ON_Kiiveri.pdf (385.9Kt)
Lataukset: 


Kiiveri, Kirsikka
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020120626430
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoitus oli selvittää Poliisi (AMK) -tutkintoa suorittavien harjoittelijoiden ohjaajina toimivien kokemuksia ja työssä jaksamista valvonta- ja hälytyssektorilla Jyväskylässä. Selvitin muun muassa sitä, kuinka kuormittavaksi ohjaajat kokevat ohjaustyön, minkälaisen perehdytyksen he ovat ohjaustehtävään saaneet ja kuinka he toivoisivat perehdytystään parannettavan. Lisäksi selvitin, minkälaisilla valmiuksilla opiskelijat ohjaajien näkökulmasta kenttäharjoitteluun saapuvat.

Opinnäytetyön tietoperustana on ohjausalan teoriaa ja työhyvinvointia käsittelevä kirjallisuus, lainsäädäntö sekä poliisin toimintaa koskevat raportit ja tutkimukset.

Kyseessä on kvalitatiivinen tutkimus. Tutkimusmenetelmänä käytin teemahaastattelua, jonka toteutin yksilöhaastatteluina. Haastattelin tutkimuksessa neljää vuonna 2019 tai sen jälkeen valvonta- ja hälytyssektorilla harjoitteluohjaajana toiminutta poliisimiestä.

Tutkimuksen kautta kävi ilmi, että ohjaustyö koetaan kuormittavaksi muun muassa ohjaajien vähäisen määrän takia, jonka seurauksena samat henkilöt saattavat toimia jatkuvasti ohjaajina. Lisäksi tutkimuksessa selvisi, että ohjaajien omassa perehdytyksessä on merkittäviä puutteita ja sitä toivottaisiin parannettavan monellakin eri tavalla. Kuormittavuudesta huolimatta ohjaajat kokevat työn kuitenkin myös palkitsevana ja ohjaamisen kautta on opittu esimerkiksi johtajuutta ja päätöksentekoa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste