Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Kyllä mä vapaa - ajalla pärjään ilman, mutta koulussa tarviin sitten" : Viittomakielentulkin käyttö sisäkorvaistutenuorten vapaa-aikana

Pesonen, Katja (2012)

 
Avaa tiedosto
Pesonen_Katja.pdf (431.5Kt)
Lataukset: 


Pesonen, Katja
Humanistinen ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012053010789
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena on kartoittaa 14 - 19 -vuotiaiden sisäkorvaistutenuorten viittomakielentulkkauspalvelun käyttöä heidän vapaa-aikana ja harrastustoiminnassa. Lisäksi tutkimuksen tavoitteena on selvittää, mitä kommunikaatiotapoja nuoret käyttävät vapaa-aikana sekä vapaa-aikaan liittyvissä tulkkaustilanteissa sekä kuinka tyytyväisiä he ovat viittomakielentulkkauspalvelun laatuun.

Opinnäytetyön tilaaja on Humanistinen ammattikorkeakoulu. Opinnäytetyö on osa Kelan rahoittamaa laajaa tutkimusta, missä tutkitaan sisäkorvaistutteen lapsena saaneiden nuorten kielen ja kuulon kehitystä ja kuntoutusta sekä heidän tulkkauspalvelun tarvettaan. Opinnäytetyön aihe on tärkeä, sillä sisäkorvaistutteen saaneiden nuorten ajatuksia viittomakielentulkkauspalvelusta ei ole vielä paljon tutkittu. Lisäksi sisäkorvaistutenuorten kommunikaatiotavoista sekä heidän tulkkauspalvelun käytöstään on hyvä saada tietoa, jotta voidaan saada jotain suuntaviivoja siitä, mitä kommunikaatiotapoja ja millaisissa tilanteissa sisäkorvaistutteen saaneet mahdollisesti käyttävät viittomakielentulkkia.

Tutkimus on kvalitatiivinen eli laadullinen tutkimus ja tutkimusmenetelmänä on haastattelu. Tutkimuksessa haastatellaan kolmea 14 - 19 -vuotiasta sisäkorvaistutteen lapsena saanutta nuorta. Haastateltavat ovat saaneet sisäkorvaistutteen 3, 5 ja 10-vuotiaina. He ovat kaikki kuulevasta, suomenkielisestä perheestä ja he ovat kaikki käyneet tai käyvät erityiskoulua.

Tutkimuksessa kävi ilmi että sisäkorvaistutteen lapsena saaneet 14 – 19 -vuotiaat nuoret käyttävät viittomakielentulkkauspalvelua vapaa-ajalla ja harrastustoiminnassa hyvin vähän. Nuoret itse sanoivat, että vapaa-ajalla he eivät tarvitse viittomakielentulkkia. Nuoret eivät tarvinneet viittomakielentulkkia myöskään uimassa tai puhelimessa asioimiseen. He kuitenkin käyttävät tai ovat käyttäneet viittomakielentulkkia koulussa.

Tutkimuksessa todettiin, että kaikki haastateltavat osaavat viittomakieltä tai viitottua puhetta. He ovat kuitenkin keskenään kommunikaatiotavoiltaan hyvin erilaiset; yksi vahvasti viittomakielinen, yksi vahvasti suomenkielinen ja yksi käyttää molempia sekä viittomakieltä että suomenkieltä vaihtelevasti. Kaikki haastateltavat haluavat käyttää viittomakieltä tai viitottua puhetta viittomakielentulkin kanssa.

Tutkimuksen mukaan haastateltavat ovat yleisesti tyytyväisiä viittomakielentulkkauspalveluun. Tässä nuoret peilasivat kokemuksiaan myös koulumaailmaan ja opiskeluihin liittyvistä tulkkaustilanteista, eivätkä ainoastaan vapaa-aikaan liittyvistä tulkkaustilanteista. Tulkkauspalvelussa kehitettäväksi asiaksi nousi kielitaito. Viittomakielentulkkien toivotaan sormittavan rauhallisesti ja selkeästi. Viittomakielentuottamisen toivotaan olevan myös olevan selkeää ja ymmärrettävää.

Opinnäytetyön tuloksia voi hyödyntää viittomakielentulkin koulutusohjelma, viittomakielentulkit sekä viittomakielentulkkiopiskelijat. Tutkimuksen perusteella viittomakielentulkin koulutusohjelma voisi painottaa koulutuksessaan enemmän opiskelutulkkausta, viitottua puhetta sekä viittomakieltä. Viittomakielentulkit ja tulkkiopiskelijat saavat viitettä siitä, millä kielellä sisäkorvaistutenuoret viittomakielentulkkauspalvelua haluavat sekä millaisissa tilanteissa he mahdollisesti tulevat sisäkorvaistutenuorten kanssa työskentelemään. Tutkimuksesta viittomakielentulkkiopiskelijat saavat myös hyödyllisiä vinkkejä siitä kuinka tutkimusmenetelmä haastattelu kannattaa toteuttaa jotta tuloksista tulisi mahdollisimman kattava.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste