Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kadonneen henkilön etsintä akuutissa tilanteessa: toimintaohje kadonneen henkilön etsintään Hämeen poliisille

Mattila, Ville (2021)

 
Avaa tiedosto
ON_Mattila.pdf (1.233Mt)
Lataukset: 


Mattila, Ville
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021112521662
Tiivistelmä
Tämä on toiminnallinen opinnäytetyö, jossa käsitellään niitä kadonneen henkilön etsintään liittyviä toimenpiteitä, joita poliisin tulee tehdä aloittaessaan etsintää ja toteuttaa sen aikana. Opinnäytetyöni sai alkunsa Hämeen poliisin pyynnöstä laatia toimenpidelistaus kadonneen henkilön etsintätehtävälle. Opinnäytetyöni avulla syntynyt produkti on ohje tämän tehtävän avuksi etsintää tekevälle ja sitä johtavalle poliisimiehelle.

Kadonneen henkilön etsintä on poliisitehtävänä vaikea. Etsintä voi olla maantieteellisesti laaja ja varsinkin etsinnän alussa tietoa voi olla vain niukalti käytössä. Vähäisistä tiedonlähteistä on saatava mahdollisimman paljon informaatiota poliisin käyttöön, jotta etsintöjä voidaan suunnata optimaalisella tavalla.

Tämän lisäksi etsinnän johtaminen on haasteellinen tehtävä kokeneellekin poliisimiehelle, koska tilanne etsintäpaikalla saattaa olla hektinen ja johdettavana on myös muita sidosryhmiä. Tämän lisäksi etsinnän aikana syntyy paljon informaatiota ja se on kyettävä analysoimaan. Uuden tiedon avulla tulee kyetä suuntaamaan etsintöjä ja tekemään nopeita johtopäätöksiä.

Tämän toiminnallisen opinnäytetyön produktina syntynyt ohje on tehty silmällä pitäen kokematonta poliisimiestä. Ohjeessa etsintä on jaoteltu neljään eri osa-alueeseen, joita ovat informaation kerääminen, tarkastuskierros, lähietsintä ja hätäetsintä. Näiden osa-alueiden alle olen liittänyt toimenpiteitä, joita etsintää johtavan poliisimiehen tulee tehdä tai joihin hänen tulee pyrkiä saamaan vastaus.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste