Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

ITE-taiteen etsintää pitkin kyliä : Nykykansantaidetta Keski-Suomesta

Juurimaa, Nina (2013)

Avaa tiedosto
Juurimaa_Nina.pdf (114.9Mt)
Lataukset: 


Juurimaa, Nina
Humanistinen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201302272699
Tiivistelmä
Opinnäytetyö avaa käsitteitä visuaalinen nykykansantaide eli ITE-taide, kansantaide ja outsider-taide. Kansantaiteen matkaa nykykansantaiteeksi ja ITE-taiteeksi pohditaan. Opinnäytetyö antaa yleistietoa vastaavista taidesuunnista maailmalla. Myös joitakin kartoitusalueen ulkopuolella olevia ITE-kohteita Suomessa sivutaan.

Pääpaino on Maaseudun Sivistysliiton Keski-Suomen alueen ITE-taiteen kartoitushankkeessa ”ITE keskellä” 1.10.2009–30.6.2012 sekä kartoitustyön tuloksissa. Hankkeen tavoitteena oli kartoittaa itseoppineita taiteilijoita Keuruulla, Jämsässä, Multialla, Kuhmoisissa, Petäjävedellä ja Korpilahdella.

Kenttätutkimus tehtiin teemahaastatteluin aikajaksolla 10.3.-25.8.2011, yhteensä 56 vierailua taiteilijoiden luona, joista miehiä oli 40 ja naisia 16.

Puolistrukturoiduissa haastatteluissa kerätty aineisto dokumentoitiin sanoin ja valokuvin ja välitettiin edelleen työn tilaajalle. Kartoitustyön tuloksia verrataan Minna Haverin vuonna 2010 valmistuneeseen väitöskirjaan Nykykansantaide.

Kartoitustyön tulokset antavat uutta tietoa alueen nykykansantaiteilijuuden tilasta. Koulutuksellisesti karhunveistotyöpaja toi moottorisahaveistoa tutuksi elokuussa 2011. Kulttuuritapahtuma Kuuhullujen yössä oli uusiosoitinten esittelyä ja konsertteja sekä ITE keskellä -videon kautta taiteilijoiden esittelyä Erkki Pirtolan performanssihenkisessä näytöksessä. Tapahtuma antoi samalla taiteilijoille tilaisuuden tavata toisiaan.

Opinnäytetyössä esitellään ITE-taiteilijoita, joiden teoksia oli Keuruun museoon tuotetussa näyttelyssä 6.3.-5.4.2012 joko teoksin tai taiteilija, dokumentaristi Erkki Pirtolan tallettamalla ITE keskellä –DVD:llä. DVD on hyvää materiaalia hyödynnettäväksi alalla perustietona ITE keskellä -kirjan lisäksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste