Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Nuorten punkalaitumelaisten näkemyksiä kunnan nuorisopalveluista

Männistö, Erja (2014)

 
Avaa tiedosto
Mannisto_Erja.pdf (836.2Kt)
Lataukset: 


Männistö, Erja
Humanistinen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405127361
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni aiheena on tutkia, miten punkalaitumelaiset nuoret kokevat kunnassa olevat nuoriso-palvelut. Työni tilaajana toimi Punkalaitumen kunta. Tutkin opinnäytetyössäni, mitä mieltä punkalaitu-melaiset nuoret ovat kunnassa jo olemassa olevista nuorisopalveluista ja toivovatko he jotain uusia nuortenpalveluita kuntaan. Opinnäytetyöni tavoitteena oli tuottaa Punkalaitumen kunnalle hyödynnettä-vää tietoa kunnassa asuvista nuorista. Koska aihetta ei ole aikaisemmin tutkittu Punkalaitumella, tuotti työni tilaajalle uutta tietoa.

Opinnäytetyöni on luonteeltaan laadullinen tutkimus. Käytin työssäni triangulaatiota, joka tarkoittaa tutkimusmenetelmien yhteiskäyttöä. Tutkimusmenetelminä työssäni olivat kysely- ja haastattelututki-mus. Toteutin Webropol-kyselyn 13–25 -vuotiaille punkalaitumelaisille nuorille, jonka jälkeen tein haas-tattelukierroksen Punkalaitumen viiteen kouluun. Haastatteluissa laajensin tutkimusryhmän koskemaan myös alakoululaisia nuoria.

Tutkimuksestani selvisi, että nuorten näkemykset kunnan nuorisopalveluihin ovat vaihtelevia. Yläkou-luikäiset eivät olleet kovin kiinnostuneita nuorisopalveluista, koska he haluavat viettää vapaa-aikaa enemmän vapaasti kavereidensa kanssa. Muut kyselyyn vastanneet ja haastatellut nuoret toivoivat kuntaan nuorille suunnattuja konsertteja, elokuvaesityksiä sekä mahdollisuutta pallopelien harrastami-seen.

Kehitysehdotukset työssäni perustuvat tutkimustuloksista saatuun tietoon. Pohdin myös, millä resurs-seilla kehitysehdotuksia voisi toteuttaa. Punkalaitumen kunta voi hyödyntää tutkimukseni tuottamaa tietoa tulevaisuudessa pohtiessaan kuntaan uusia kulttuuritapahtumia ja nuorisopalveluita. Työni tutkii ja kehittää kuntaa, joka on julkishallinnollinen kulttuuripalveluiden tuottaja.
Asiasanat nuorisopalvelut,
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste