Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Käsittelyrata–kurssimateriaali ajoharjoitteluun

Selin, Riina; Silventoinen, Jaro (2022)

 
Avaa tiedosto
ON_Selin_Silventoinen.pdf (468.2Kt)
Lataukset: 


Selin, Riina
Silventoinen, Jaro
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022113025093
Tiivistelmä
Käsittelyrata – kurssimateriaali ajoharjoitteluun on toiminnallinen opinnäytetyö, jonka tuotoksina on opetusvideo ja uudistettu kirjallinen ohjeistus käsittelykokeesta. Opetusmateriaali julkaistaan Moodle-verkkoalustalla ja on tarkoitettu oppimisen tueksi Poliisiammattikorkeakoulun opiskelijoille. Opetusvideolla käydään ohjeistetusti läpi, miten käsittelykokeen eri osat ajetaan. Tämä auttaa opiskelijoita havaitsemaan sellaiset virheet, joita he eivät välttämättä itse huomaa tekevänsä.

Opinnäytetyön toiminnallisen osuuden tavoitteena on tuottaa opetusmateriaali sellaisessa muodossa, että se kulkee mukana itsenäisessä harjoittelussa ja opiskelija pystyy kertaamaan tarvittaessa käsittelyradan osan, jossa kokee ongelmia. Lisäksi tavoitteena on vähentää käsittelyradan
hylättyjen suoritusten määrää ja varmistaa, että opiskelija pääsee ajallaan lähtemään työharjoitteluun.

Opinnäytetyömme kirjallisessa osuudessa käymme läpi ajokoulutusta Suomessa, pohdimme hyvän kuljettajan ominaisuuksia ja riskitekijöitä ajossa. Käymme läpi myös koko toiminnallisen osuutemme aina suunnitteluvaiheesta lopulliseen tuotokseen. Keskitymme erityisesti jälkituotantoon ja sen eri vaiheisiin. Tavoitteena on, että tulevaisuudessa Poliisiammattikorkeakoulun opiskelijat pystyvät hyödyntämään meidän opinnäytetyömme teoriaa siitä, miten videoprodukti toteutetaan vaihe vaiheelta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste