Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

UAS-toiminta Joensuun poliisissa

Hyvärinen, Leevi (2022)

 
Avaa tiedosto
UAS-toiminta Joensuun poliisissa (2.587Mt)
Lataukset: 


Hyvärinen, Leevi
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022120827366
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena on poliisin UAS-toiminta, eli drone-toiminta Joensuun poliisissa, eli käytännössä tässä analysoidaan pääasiassa poliisin Pohjois-Karjalan alueella suorittamia tehtäviä, joilla miehittämätöntä ilma-alusta on tarvittu ja avataan reittiä UAS-lentolaitteiden kauko-ohjaajaksi ja kouluttajaksi. Opinnäytetyössä avataan myös lainsäädäntöä, sekä Traficomin ja Poliisihallituksen määräyksiä, jotka vaikuttavat viranomaisen miehittämättömään ilmailuun.

Tutkimusaineisto koostuu suurimmilta osin kauko-ohjaajien, tai UAS-kouluttajien haastatteluista ilmenneistä seikoista ja lentotilastoista. Lisäksi opinnäytetyössä on hyödynnetty ajankohtaisia uutislähteitä ja kirjoittajan omakohtaisia kokemuksia työharjoittelun ajalta. Lähdemateriaalina on käytetty edellä mainittujen lisäksi aiempia aiheesta tehtyjä opinnäytetöitä ja kaupallisia verkkosivuja, joilta UAS-lentolaitteita voi ostaa.

Tutkimuksen mukaan poliisin yleisimmät tehtävät Pohjois-Karjalan alueella ovat dokumentointi ja henkilön etsinnät. Joensuussa on riittävästi kauko-ohjaajia ja kauko-ohjaajat riippumatta siitä millä sektorilla työskentelevät tukevat toisiaan niin sanotusti yli rajojen, eli kun UAS-lentolaitetta tarvitaan se otetaan sieltä mistä se saadaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste