Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lönnströmin Taidemuseo: Teresia ja Rafael Lönnströmin kotimuseon kävijätutkimus. Kävijäprofiilit ja markkinoinnin toimenpide-ehdotukset.

Simpura, Marjo (2023)

 
Avaa tiedosto
Simpura_Marjo.pdf (1.456Mt)
Lataukset: 


Simpura, Marjo
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023120133308
Tiivistelmä
​Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Lönnströmin Taidemuseon ylläpitämän Teresia ja Rafael Lönnströmin kotimuseon ajantasaiset kävijäprofiilit kävijätutkimuksen avulla ja luoda markkinoinnin toimenpide-ehdotukset, kohderyhmänä etenkin potentiaaliset kävijät. Tutkimuksessa selvitettiin samalla, kuinka tunnettua Lönnströmin Taidemuseon tarjoamat nykytaideprojektit olivat kotimuseokävijöiden keskuudessa. Kävijäprofiilien ja Lönnström- projektien tunnettuuden selvittämisen tavoitteena oli asiakasymmärryksen lisääminen kotimuseokävijöiden keskuudesta tarkoituksena kävijämäärien lisääminen.

​Työ oli määrällinen tapaustutkimus, laadullisella tutkimusotteella, jossa sivuttiin vähäisesti myös palvelumuotoilun periaatteita arkipäiväisen havainnoinnin avulla asiakasymmärryksen lisäämiseksi. Kävijätutkimus toteutettiin lomakekyselynä paikan päällä ja Webropol- verkkokyselynä sekä neljänä satunnaisena kävijähaastatteluna heinä- ja elokuussa. Kysymykset koostuivat strukturoiduista ja avoimista kysymyksistä. Tutkimukseen hyväksyttyjä vastauksia tuli kaikista yhteensä 189 kpl.

​Opinnäytetyön teoriapohjan muodostaa markkinointi, segmentointi, kävijäprofiilit, potentiaalinen kävijä, ei- kävijä, asiakasymmärrys, asiakaskokemus sekä kävijätutkimukseen liittyvät kirjallisuuden teoriat ja digitaalinen internetistä löytyvä tieto.

​Kävijäkyselyn tuloksia on tässä työssä avattu erilaisten taulukoiden ja kaavioiden muodossa. Tutkimuksen tulokset ja yhteenveto on toimitettu myös tilaajalle Excel-muodossa. Tulosten pohjalta tilaaja pystyy hyödyntämään saatua dataa kehittäen omaa markkinointiaan, toimintaansa ja asiakasviestintää tulevaisuudessa. ​

​Kävijätutkimuksen tulosten perusteella kotimuseon kävijöistä nousi esiin tyypillinen kävijä, useampi potentiaalinen kävijä ja kaksi ei-kävijäryhmää. Kotimuseon kävijöistä suurin osa oli Satakunnasta Rauman alueelta. Kävijöitä oli myös Uudeltamaalta, Varsinais-Suomesta ja Pirkanmaalta. Etenkin Satakunnan alueelta olisi houkuteltavissa enemmänkin kävijöitä. Tällä hetkellä ei- kävijät löytyvät lapsista ja nuorista. Kävijätutkimus antoi uutta ja yllättävää tietoa esimerkiksi kävijöiden liikunnallisuudesta, jonka ympärille voisi ajatella uutta sisältöä tai tapahtumia lisäkävijöiden saamiseksi paikalle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste