Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

”Nuorten ääni kuuluviin” : nuorisotoimikunnan perustaminen SPR Satakunnan piiriin

Kotolahti, Mari (2024)

 
Avaa tiedosto
Kotolahti_Mari.pdf (584.9Kt)
Lataukset: 


Kotolahti, Mari
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202402122824
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoituksena oli selvittää millaisilla keinoilla Suomen Punaisen Ristin piirit ovat saaneet houkuteltua nuoria mukaan nuorisotoimikuntaan ja etsiä toimivia tapoja perustaa uusia nuorisotoimikunta SPR Satakunnan piiriin. Nuorilla ei tällä hetkellä ole piirissä omaa vaikuttamiskanavaa. Osallisuuden ja vaikutusmahdollisuuksien kokeminen parantaa nuorten hyvinvointia, joten tällaisen toiminnan mahdollistaminen on tärkeää.

Opinnäytetyöni toteutettiin laadullisena tutkimuksena. Kehittämistyössäni tutkittiin kahta muuta SPR:n piiriä, joissa oli toimiva nuorisotoimikunta. Aineistoa kerättiin haastattelun ja kyselyiden kautta ja kehittämistyön menetelmänä käytössä oli teemoittelu. Teemoiksi kehittämistyössäni nousi yleiset ajatukset nuorisotoimikunnasta, uusien nuorien mukaan saaminen, toimintatavat, vaikuttamismahdollisuudet ja sitoutuminen toimintaan. Kysymysten painoarvoa hieman muutettiin riippuen siitä kohdentuiko kysymykset nuorisotoimikunnan jäseniin vai toimikunnan kanssa työskenteleviin työntekijöihin.

Haastattelujen ja kyselyiden vastaukset olivat hyvin samankaltaiset ja samat asiat painottuivat kaikissa vastauksissa. Jäsenien vastaukset myös tukivat työntekijöiden ajatuksia. Haastatteluiden ja kyselyiden vastausten pohjalta havaittiin, että nuorille on luotava vaikuttamiskanava, jonka kautta he pääsevät oikeasti vaikuttamaan itselleen tärkeisiin asioihin. Näennäisyys ei riitä, vaan vaikuttamismahdollisuuksien on oltava todellisia. Nuoret haluavat tehdä yhdessä toisten nuorten kanssa ja nuorisotoimikunnan toiminnallisuus oli myös tärkeää. Haasteina todettiin olevan uusien nuorten mukaan löytäminen ja sitoutuminen toimintaan.

Kehittämistyön tuloksia on jo jalkautettu käytäntöön ja SPR Satakunnan piiriin perustetaan uusi nuorisotoimikunta. Nuorisotoimikunta nimetään piirin hallituksen kokouksessa helmikuussa 2024 ja toimikunta pääsee sen jälkeen aloittamaan toimintansa. Toimikunnan toimintatavat tulevat varmasti vielä kehittymään, kunhan nuorisotoimikunnan toiminta pääsee kunnolla alkamaan. Sen lisäksi opinnäytetyöni tulokset esitellään SPR:n muiden piirien ja keskustoimiston nuorisotyöntekijöille ja yhteistyötä kehitetään myös muiden piirien ja valtakunnallisen nuorisotoimikunnan välillä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste