Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Poliisiammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Rikostutkinta ei kiinnosta ketään - vai kiinnostaako?

Konttavaara, Sampo; Kanerva, Jere (2024)

 
Avaa tiedosto
ON_Kanerva_Konttavaara.pdf (1.444Mt)
Lataukset: 


Konttavaara, Sampo
Kanerva, Jere
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024112529844
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aihe syntyi harjoittelujaksolla omasta innostuksestamme rikostutkintaan. Ennen harjoittelua meillä oli rikostutkinnasta monimutkainen kuva. Ajattelimme, että tutkinnassa hukutaan juttupaineen alle ja että resurssipula vaikeuttaa entisestään asioita. Opetuksesta meille oli jäänyt myös kuva, että rikostutkinta on vaikeaa. Halusimme selvittää, miten muut kurssikaverimme ovat kokeneet rikostutkinnan harjoittelujakson ja sen ohjaamisen Sisä-Suomen poliisilaitoksella.

Poliisiammattikorkeakoulun uuden opetussuunnitelman tavoitteena on rikostutkinnan opetuksen kehittäminen. Kyselyssä selvitämme, antaako opetus hyvät lähtökohdat ja valmiudet työskennellä rikostorjunnassa vanhempana rikoskonstaapelina. Opinnäytetyöllä pyrimme nostamaan kehityskohteita ja ideoita opetukseen ja harjoittelun ohjaamiseen.

Opinnäytetyö on kvalitatiivinen työ, jossa aineisto kerättiin sähköisellä Forms-kyselylomakkeella. Kyselylomake lähettiin kurssilaisille, jotka aloittivat harjoittelun tammikuussa 2024. Kyselyyn vastanneiden henkilöllisyys on pysynyt anonyymina koko opinnäytetyön ajan. Saatuja tuloksia verrattiin Poliisiammattikorkeakoulun opetussuunnitelmaan ja poliisikoulutuksen tilan selvitykseen. Opinnäytetyö toteutettiin vuoden 2024 aikana. Tavoitteena työllä on antaa tietoa ohjauksen nykytilanteesta ja opetuksen tasosta rikostutkinnassa.

Opinnäytetyön saadun aineiston pohjalta voidaan todeta, että rikostutkinnan opetus ja harjoittelun ohjaaminen on hyvällä tasolla Sisä-Suomen poliisilaitoksessa. Kehittämiskohteita ja ideoita opinnäytetyössä saatiin hyvin. Suurin osa vastaajista kokee pystyvänsä työskentelemään valmistuttuaan vanhemman rikoskonstaapelin virassa perustutkinnassa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste