Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Erityisryhmien verkosto Jyväskylän taidemuseolle

Kettunen, Roosa (2025)

 
Avaa tiedosto
Kettunen_Roosa.pdf (738.8Kt)
Lataukset: 


Kettunen, Roosa
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052315326
Tiivistelmä
Miltä saavutettava taidemuseo käynti näyttää? Mitä teemoja sen touteutumisen vaaditaan? Kuinka taidemuseo kohtaavat erityisryhmät ja huomioivat, että heidän tarpeensa mahdollistetaan?

Tässä opinnäytetyössä tutkitaan saavutettavuuden teemoja taidemuseoympäristössä. Tavoitteenna oli rakentaa saavutettavaa erityisryhmien verkostoa Jyväskylän taidemuseolle ja sen mahdollisille yhteistyössä oleville toimijoille. Verkostoa käytetään tiedon jakamiseen, saavutettavuudesta sekä erityisryhmille suunnattusta toimininasta. Opinnäytetyön tilaajana toimii Jyväskylän taidemuseo, joka on verkosto toiminnassa mukana.

Verkoston idea syntyi syksyllä 2024, kun Jyväskylän taidemuseossa oli Kehona -näyttely, jonka keskiössä oli moniaistinen kokemus. Näyttelyssä huomioitiin kuulo, näkö ja kosketus. Näyttely sai runsaasti hyvää palautetta, mikä johti ajatukseen saavutettavasta erityisryhmien verkostosta, joka helpottaa saavutettavuustyötä ja tukisi erityisryhmiä.

Tutkimusmenetelminä käytettiin benchmarking -menetelmää ja kyselyä. Benchmarking -menetelmessä vertailtiin muiden taidemuseoiden saavutettavuustietoja taidemuseoiden verkkosivuilta. Kysely suunnattiin erityisryhmien kanssa työskenteleville henkilöille, jotka olisivat potentiaalisesti kohderyhmää erityisryhmien verkostoon. Aineistoa analysointiin laadullisella sisällönanalyysillä.

Tutkimustulokset osoittivat, että saavutettavalle erityiryhmien verkostolle on tarvetta ja verkoston rakentamiselle on olemassa potentiaalinen pohja. Näiden tulosten perusteella laadittiin erityisryhmien verkoston sähköpostilista ja saavutettavan verkoston muistilista. Tämä opinnäytetyö toimii pohjatyönä laajemmalle tulevaisuudessa mahdollisesti toteutettavalle tutkimukselle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste