Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Hoitotyön auttamismenetelmät ja omahoitajuus katkaisuhoito-osastolla asiakkaiden kuvaamana

Keinänen, Mirja; Leskinen, Hanna (2015)

 
Avaa tiedosto
Keinanen_Mirja.pdf (797.6Kt)
Lataukset: 


Keinänen, Mirja
Leskinen, Hanna
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015121020267
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ
Keinänen, Mirja; Leskinen, Hanna. Hoitotyön auttamismenetelmät ja omahoitajuuden toteutuminen katkaisuhoito-osastolla asiakkaiden kuvaamana. Pieksämäki syksy 2015, 61s.

Diakonia-ammattikorkeakoulu, Pieksämäki. Hoitotyön koulutusohjelma, hoitotyön suuntautumisvaihtoehto, sairaanhoitaja (AMK).

Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää, mistä hoitotyön auttamismenetelmistä Kuopion Seudun Päihdepalvelusäätiön katkaisuhoito-osaston alkoholikatkaisuhoidossa olevat asiakkaat hyötyvät eniten. Tutkimuksen tarkoituksena oli myös selvittää omahoi-tajasuhteen merkitystä alkoholikatkaisuhoidossa oleville asiakkaille lyhyen (5-7vrk) hoitojakson aikana. Tutkimuksen tavoitteena oli tuottaa tietoa, jonka avulla katkaisu-hoidossa käytettäviä hoitotyön auttamismenetelmiä voidaan tarvittaessa kehittää pa-remmin asiakkaiden tarpeita vastaaviksi. Tavoitteena oli myös tuottaa tietoa omahoita-jasuhteen merkityksestä hoitojakson aikana kehittämistyön näkökulmasta.

Opinnäytetyö on toteutettu yhteistyössä Kuopion Seudun Päihdepalvelusäätiön katkai-suhoito-osaston kanssa. Tutkimuksen kohderyhmänä oli katkaisuhoito-osaston alkoho-likatkaisuhoidossa olevat asiakkaat. Tutkimus on kvantitatiivinen ja sen tukena käytet-tiin kvalitatiivista tutkimusmenetelmää. Aineisto kerättiin kyselyllä, joka sisälsi puo-listrukturoituja kysymyksiä. Määrällinen aineisto analysoitiin Webropol-ohjelmalla. Kyselyyn vastasi 39 asiakasta (98 %), joista pystyimme hyödyntämään 31 kyselylo-makkeen vastauksia (78 %). Kyselylomakkeita toimitettiin 40 henkilölle.

Tutkimustulosten perusteella alkoholikatkaisuhoidossa olevat asiakkaat olivat pääosin tyytyväisiä katkaisuhoito-osastolla käytettäviin hoitotyön auttamismenetelmin. Turval-linen hoitoympäristö ja päihteettömyyteen tukeminen katkaisuhoitojakson aikana koet-tiin tärkeimmiksi hoitotyön auttamismenetelmistä. Omahoitajasuhde katkaisuhoitojak-son aikana koettiin vuorovaikutteiseksi ja tukea antavaksi yhteistyösuhteeksi.

Tulosten perusteella voidaan todeta, että asiakkaat ovat tyytyväisiä tähän asti saamaansa hoitoon katkaisuhoito-osastolla ja omahoitajasuhde koettiin tärkeänä. Tutkimustulosten pohjalta kehittämisehdotukseksi nousi asiakkaiden läheisten huomioon ottaminen ja heidän kanssaan tehtävä yhteistyö.

Asiasanat: päihderiippuvainen asiakas, alkoholiriippuvuus, katkaisuhoito, päihdehoito-työn auttamismenetelmät, hoitosuhde, omahoitaja, kyselytutkimus
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste