Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Päivähoidon ja lastensuojelun yhteistyö Porissa

Kojo, Karita; Lehtinen, Janita (2016)

 
Avaa tiedosto
Kojo_Karita ja Lehtinen_Janita.pdf (435.4Kt)
Lataukset: 


Kojo, Karita
Lehtinen, Janita
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604053873
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Kojo ,Karita & Lehtinen, Janita. Päivähoidon ja lastensuojelun välinen yhteistyö Porissa. Diak, Pori, kevät 2016, 45sivua. 1 liite.
Diakonia-ammattikorkeakoulu, Sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK). + lastentarhanopettajan virkakelpoisuus.

Opinnäytetyömme tarkoituksena oli selvittää päivähoidon ja lastensuojelun yhteistyön toimivuutta Porin alueella. Tavoitteena oli selvittää työntekijöiden kokemuksia yhteistyöstä sekä heidän näkemyksiä yhteistyön haasteista ja kehitystarpeista. Lähestyimme työn aihetta tutkimuskysymysten avulla: Miten yhteistyö toimii päivähoidon ja lastensuojelun välillä? Millaisia haasteita se sisältää? Ja miten sitä tulisi kehittää?

Opinnäytetyömme on kvalitatiivinen. Aineisto kerättiin kahden teemahaastattelun avulla. Haastattelut järjestimme ryhmähaastatteluina haastateltavien työyksiköissä. Toteutimme yhden haastatteluista Porin lastensuojelutoimistolla ja toisen kaupungin päiväkotiyksikössä. Haastattelun tulokset analysoimme laadullisella sisällönanalyysillä.

Opinnäytetyön tulosten perusteella päivähoidon ja lastensuojelun välinen yhteistyö on kehittynyt vuosien varrella ja nykyisin siihen ollaan melko tyytyväisiä työntekijöiden keskuudessa. Esiin nostettiin yhteistyössä ilmenneitä haasteita sekä kehittämistarpeita.

Tutkimuksessa nousi esiin lastensuojelun toive päivähoidon rohkeudesta yhteydenottamisesta lastensuojeluun sekä puheeksiottoon vanhempien kanssa. Päivähoidon puolelta painotettiin tiedonkulkua ja työntekijöiden pysyvyyttä. Lisäksi toivottiin, että perheen kanssa tehtävä työ olisi tavoitteellisempaa.

Avainsanat: päivähoito, lastensuojelu, moniammatillinen yhteistyö, puheeksiotto
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste