Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kainuun soten mielenterveyspalveluiden ja riippuvuuksien hoidon henkilöstön kokemukset RAI-arviointijärjestelmän käytöstä

Kananen, Hanna-Mari; Komulainen, Jenni (2017)

 
Avaa tiedosto
Kananen_Hanna_Mari_Komulainen_Jenni.pdf (970.7Kt)
Lataukset: 


Kananen, Hanna-Mari
Komulainen, Jenni
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017091515130
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Kananen, Hanna-Mari & Komulainen, Jenni. Kainuun soten mielenterveyspalveluiden ja riippuvuuksien hoidon henkilöstön kokemukset RAI-arviointijärjestelmän käytöstä. Syksy 2017. 63 s., 3 liitettä.

Diakonia-ammattikorkeakoulu, Sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK).

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Kainuun soten mielenterveyspalveluiden ja riippuvuuksien hoidon henkilöstön kokemuksia RAI-arviointijärjestelmän käytöstä. RAI-arviointijärjestelmä on hoidon ja palveluiden kokonaisvaltainen arviointi-, seuranta- ja laadun parantamisjärjestelmä, joka on otettu käyttöön Kainuun sotessa keväällä 2015 alkaen.

Selvitimme Webropol-kyselyn avulla henkilökunnan kokemuksia RAI-arviointijärjestelmän käytöstä sekä sen hyödyllisyydestä heidän työnsä ja asiakkaiden kannalta. Selvitimme myös kokevatko työntekijät työnsä muuttuneen käyttöönoton jälkeen. Opinnäytetyöprosessin aikana pohdimme, kuinka RAI-arviointijärjestelmää voisi hyödyntää sosiaaliohjaajan työssä Kainuun sotessa esimerkiksi suunniteltaessa asiakkaan kuntoutumisprosessia.

Opinnäytetyön teoreettiset lähtökohdat perustuvat tutkimuksiin ja aikaisempiin opinnäytetöihin. Opinnäytetyössä käytettiin kvantitatiivista sekä kvalitatiivista tutkimusmenetelmää. Näin saimme kyselystä ja sen tuloksista mahdollisimman kattavan.

Opinnäytetyön tulokset ovat samansuuntaisia kuin aikaisemmissa tutkimuksissa ja opinnäytetöissä. Vastausten perusteella voi päätellä, että osa työntekijöistä kokee RAI-järjestelmän hyödylliseksi apuvälineeksi asiakastyössä. Toisaalta vastauksista voi myös huomata kaksijakoisuuden molempiin ääripäihin, osa kokee järjestelmän negatiivisena ja aikaa vievänä.

Johtopäätöksenä voimme todeta, että RAI-arviointijärjestelmän käyttöön kannattaa jatkossakin panostaa ja varata siihen riittävästi aikaa. Arvioinneista hyötyvät niin asiakkaat kuin henkilökunta suunniteltaessa asiakkaan jatkopolkuja ja kuntoutumisprosessia. Tällä hetkellä RAI-järjestelmää ja -arviointeja ei hyödynnetä Kainuun sotessa sosiaaliohjaajan työssä. Mielestämme asiakkaille tehdyt RAI-arvioinnit olisivat hyvä apuväline sosiaaliohjaajan työssä.

Asiasanat: RAI-arviointijärjestelmä, sosiaalialan mittarit, mielenterveystyö, sosiaaliohjaus
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste