Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Woimala sosiaalisen kuntoutuksen toimintamallina

Uusitalo, Jenni; Luoto-Harjuhaahto, Marjo (2017)

 
Avaa tiedosto
Luoto-Harjuhaahto_Marjo_ Uusitalo_Jenni.pdf (580.9Kt)
Lataukset: 


Uusitalo, Jenni
Luoto-Harjuhaahto, Marjo
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017100615821
Tiivistelmä
Luoto-Harjuhaahto, Marjo & Uusitalo, Jenni. Woimala sosiaalisen kuntoutuksen toimintamallina. Syksy 2017, 40s, 4 liitettä. Diakonia-ammattikorkeakoulu, Sosiaalialan koulutusohjelma, Diakonisen sosiaalityön suuntautumisvaihtoehto, sosionomi(AMK) + diakonian virkakelpoisuus.

Opinnäytetyön tavoite on mallintaa Raahen Woimala, joka tarjoaa sosiaalista kuntoutusta kuntouttavan työtoiminnan sopimuksella mielenterveys- ja/tai päihdeongelmaisille. Opinnäytetyössä selvitettiin myös Raahen evankelis-luterilaisen seurakunnan ja Woimalan yhteistyötä ja sen merkitystä asiakkaille. Mallinuksessa painotettiin asiakasnäkökulmaa ja äänensä saivat kuuluville myös työntekijät.

Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena eli laadullisena tutkimuksena. Mallinnusaineistoa kerättiin parivertailulla ja puolistrukturoidulla teemahaastattelulla. Haastattelimme viittä Woimalan asiakasta ja kolmea työntekijää. Kaikki haastattelut toteutettiin yksilöhaastatteluina Woimalassa. Mallinnuksen tutkimusainestoa analysoitiin parivertailussa matriiseilla ja haastattelut käsiteltiin aineistolähtöisellä sisältöanalyysillä.

Tuloksista kävi ilmi, että asiakkaat ovat tyytyväisiä Woimalan toimintaan ja he kokivat hyötyvänsä siitä. Asiakkaiden mielestä ryhmätoiminta, vertaistuki ja työntekijät olivat tärkeimpinä pidetyt asiat. Myös seurakunnan osallistuminen toimintaan oli koettu hyväksi. Työntekijöiden haastatteluissa korostuivat hyvä yhteistyöverkosto, matalan kynnyksen toiminta ja motivoituneet työntekijät.

Avainsanat: mallinnus, kaksoisdiagnoosi, mielenterveystyö, päihdetyö, Woimala, kristillinen sosiaalityö, diakonia
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste