Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ennakkoluuloja raivaamassa : Elävä uskonto- ja kulttuurikirjasto Kuusamossa

Määttä, Pilvi (2017)

 
Avaa tiedosto
Maatta_Pilvi.pdf (7.297Mt)
Lataukset: 


Määttä, Pilvi
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017110816750
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Määttä, Pilvi. Ennakkoluuloja raivaamassa - Elävä uskonto- ja kulttuurikirjasto Kuusamossa. Syksy 2017. 76 s., 5 liitettä. Diakonia-ammattikorkeakoulu, Sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK) + diakoni.

Opinnäytetyö toteutettiin toiminnallisena produktiona Kuusamossa. Opinnäytetyön tavoitteena oli tuoda uskonto- ja kulttuurisensitiivistä tietoutta Kuusamoon Elävän uskonto- ja kulttuurikirjaston muodossa ja purkaa ennakkoluuloja. Esikoto-hanke oli ensimmäistä kertaa järjestämässä elävää kirjastoa ja tarkoitus oli, että tapahtumalle saataisiin jatkumo. Elävässä kirjastossa lainattiin eläviä kirjoja eli ihmisiä keskustelua varten.

Opinnäytetyön toiminnallinen osuus toteutettiin keväällä 2017 Kuusamon pääkirjastossa. Elävään uskonto- ja kulttuurikirjastoon osallistui 11 elävää kirjaa. Lukijat lainasivat kirjoja 20 minuutin laina-ajalla. Lainauksia oli yhteensä 37 ja lukukertoja yhteensä 73.

Tapahtumassa opinnäytetyön tekijä toimi yhtenä kirjastonhoitajana ja esitteli kirjakansiota lukijoille. Arvioinnin välineinä käytettiin sekä lukijoiden antamaa palautetta palauteseinällä että kirjojen täyttämiä palautelomakkeita. Heti tapahtuman jälkeen oli purkukeskustelu, jossa kävimme jokaisen päällimmäiset tuntemukset läpi tapahtumasta. Palautteiden ja havaintojen pohjalta syntyi kehitysideoita. Lukijat, kirjat ja kirjastonhoitajat olivat innostuneita tapahtumasta ja menetelmästä. Menetelmän avulla raivattiin ennakkoluuloja, saatiin uutta tietoa uskonnoista ja kulttuureista sekä kohdattiin ja käytiin vuoropuhelua erilaisten ihmisten kanssa.

Avainsanat: monikulttuurisuus ja -uskoisuus, kotouttaminen, uskonto- ja kulttuurisensitiivisyys, uskonto- ja kulttuurilukutaito, kohtaaminen, kaksisuuntainen vuoropuhelu, ennakkoluulot ja stereotypiat
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste