Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

TOIVONTUPA : Ikääntyneiden kehitysvammaisten osallistava toiminta Laukaassa

Niskanen, Marjut (2010)

 
Avaa tiedosto
Niskanen_Marjut.pdf (476.9Kt)
Lataukset: 


Niskanen, Marjut
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2010
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005037607
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Niskanen, Marjut. Toivontupa -Ikääntyneiden kehitysvammaisten osallistava toiminta Laukaassa. Pieksämäki, kevät 2010, 48 s., 3 liitettä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak Itä Pieksämäki. Sosiaalialan koulutusohjelma, so-sionomi (AMK).

Tämän kehittämistyön lähtökohtana oli pieneltä osin lisätä Laukaan kehitysvammapal-velujen tarjontaa sekä luoda osallistavaa toimintaa laukaalaisille ikääntyneille kehitys-vammaisille, jotka olivat jo jääneet pois kehitysvammapalvelujen järjestämän toiminnan piiristä. Samalla tarkoituksena oli osallistaa kehitysvammaiset mukaan toimintojen ke-hittämiseen. Kehittämishankkeen perusteella saatuja suosituksia toivotaan voivan käyt-tää hyväksi yleisemminkin järjestettäessä kehitysvammaisille asiakaslähtöistä toimintaa ja kehitettäessä sitä asiakasta osallistavaan suuntaan.

Hankkeen tietojen keruu, analysointi ja raportointi on toteutettu toimintatutkimukselli-sesti. Hankkeen tavoitteiden asettaminen, etenemisen kuvaus ja tulosten saavuttaminen on ollut tekijälle henkilökohtainen prosessi ja hän on ollut itse hankkeen suunnittelija ja toteuttaja. Keskeinen haaste on ollut se, kuinka osallistujilta voidaan saada esiin omia toiminnan sisältöä koskevia toiveita ja kuinka toiveisiin kyetään vastaamaan hankkeen kuluessa. Tässä raportissa kuvataan tietojen hankinnan toteutus ja siinä käytetyt kehi¬tysvammaisille suunnatut menetelmät. Nämä vuorovaikutustilanteet videoitiin palaut¬teenhankintaprosessin analysoimiseksi. Videomateriaali toimi myös tukena kehitys¬vammaisten osallistujien hanketta koskevaa tyytyväisyyttä tulkittaessa. Toimintaan osallistumisen ja tyytyväisyyden uskottiin myös olevan yhteydessä niin, että osallistu¬jien elämänlaatu lisääntyi hankkeen aikana.

Kerhotyyppisen toiminnan avulla otettiin laukaalaiset ikääntyneet kehitysvammaiset osallisiksi osallistavaan tutkimukseen ja käytäntöjen kehittämiseen. Kehitysvammaisten omien toiveiden ilmaisemista tuki ja auttoi merkittävästi Talking Mats -keskustelu-matto. Sitä suositellaan käytettäväksi kommunikaation tukena, kun ihmisillä on kommu-nikaatiovaikeuksia, jotka liittyvät tunteiden, toiveiden ja mielipiteiden ilmaisemiseen. Hankkeessa kehitettiin palautteen antoa tukeva erityinen väline, joka nimettiin Toivontupa-pussukaksi. Väline oli merkittävä keino hankkeen toteuttajan, asiakkaiden lähiyhteisön yhteistyön ja asiakkaiden vuorovaikutuksen tukemisessa.

Asiasanat: osallistava toiminta, kommunikaatio, elämänlaatu, Talking Mats
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste