Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

YHTEISET ARVOT - MONIKULTTUURISEN TYÖYHTEISÖN PERUSTA

Kouhia, Susanna; Anttonen, Merja (2018)

 
Avaa tiedosto
Anttonen_Merja_Kouhia_Susanna.pdf (1005.Kt)
Lataukset: 


Kouhia, Susanna
Anttonen, Merja
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201803273863
Tiivistelmä
Anttonen, Merja & Kouhia, Susanna. Yhteiset arvot – Monikulttuurisen työyhteisön perusta. Helsinki, kevät 2018. 53 sivua, 4 liitettä. Diakonia-ammattikorkeakoulu. Hoitotyön koulutusohjelma, sairaanhoitaja (AMK)/Hoitotyön koulutusohjelma, terveydenhoitaja (AMK).

Opinnäytetyö on kehittämispainotteinen. Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää yhteisten arvojen merkitystä monikulttuurisessa työyhteisössä terveydenhoitoalalla.

Opinnäytetyö pohjautuu Diakonia-ammattikorkeakoulun yhteistyökumppanin maahanmuuttajataustaisille työntekijöille tekemiin haastatteluihin, joiden pohjalta toteutettiin keväällä 2016 ”Arvot ja asenteet” -työpaja. Työpajan tarkoituksena oli löytää yhteisiä työvälineitä työyhteisön arvomaailman löytämiseksi ja herättää keskustelua työyhteisölle tärkeistä arvoista.

Tarkoituksena opinnäytetyössä oli tarkastella haastatteluissa sekä työpajassa esiin tulleita haasteita, joita monikulttuurisessa työyhteisössä usein on. Kulttuurien välinen ymmärrys, avoimuus sekä työyhteisön jäsenten välinen kunnioitus ja luottamus lisäävät monikulttuurisen työyhteisön yhteisöllisyyttä ja sen jäsenten yhdenvertaisuutta.

Opinnäytetyössä tarkastellaan ja kuvataan erilaisia kulttuurillisia arvoja, terveydenhuoltoalan arvoja sekä monikulttuurisen työyhteisön haasteita. Opinnäytetyössä etsitään ratkaisumalleja yhdenvertaisen ja tasa-arvoisen työilmapiirin luomiseksi.

Opinnäytetyössä korostetaan eri kulttuurillisten arvojen ymmärtämistä ja avoimuutta sekä ulkomaalaistaustaisen työntekijän perehdytystä ja sopeutumista uuteen työyhteisöön ja suomalaiseen työkulttuuriin.


Asiasanat: monikulttuurisuus, työyhteisö, arvot, perehdytys, yhdenvertaisuus
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste