Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Potilasvaatteiden käyttömukavuus ja vaikutus sairaudentuntoon

Hautakoski, Anne-Mari; Lehtonen, Paula; Ojamo, Saara (2018)

 
Avaa tiedosto
Hautakoski_Anne-Mari Lehtonen_Paula Ojamo_Saara.pdf (747.0Kt)
Lataukset: 


Hautakoski, Anne-Mari
Lehtonen, Paula
Ojamo, Saara
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2018
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201805137808
Tiivistelmä
Hautakoski, Anne-Mari; Lehtonen, Paula & Ojamo, Saara. Potilasvaatteiden käyttömukavuus ja vaikutus sairaudentuntoon. Kevät 2018. 27 s., 4 liitettä. Diakonia-ammattikorkeakoulu, hoitotyön koulutusohjelma, sairaanhoitaja (AMK).

Opinnäytetyön tarkoituksena oli saada tietoa potilasvaatetuksen kehittämiseen. Tavoitteena oli selvittää potilasvaatteiden käyttömukavuutta ja vaikutusta sairaudentunnon kokemiseen. Lisäksi haluttiin vastauksia siihen, vaikuttavatko sairaalassa käytettävät potilasvaatteet potilaan vointiin vai tunteeko potilas olonsa paremmaksi omissa vaatteissaan. Tutkimuksessa selvitettiin mielipiteitä potilasvaatteiden mukavuudesta, käytännöllisyydestä sekä tietoisuutta omien vaatteiden käyttömahdollisuudesta osastolla.

Aihe opinnäytetyöhön tuli Satakunnan sairaanhoitopiiriltä ja se toteutettiin yhteistyössä synnytys- ja naistentautien vuodeosaston kanssa Satakunnan keskussairaalassa.


Aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastatteluja ja aineisto käsiteltiin sisällönanalyysillä. Aineistoa kerättiin pari- ja yksilöhaastatteluilla vuodeosastolla. Tutkimukseen haastateltiin kuutta potilasta. Haastattelut toteutettiin tammikuussa 2018.

Tutkimuksessa haastateltavien mielipiteet potilasvaatteista ja niiden käyttömukavuudesta olivat yhteneväisiä. Kaikki haastateltavat olivat pukeutuneet sairaalassa potilasvaatteisiin ja kokivat tämän omia vaatteita helpommaksi. Osa haastateltavista oli synnytyssalissa pukeutunut omiin alusvaatteisiinsa ja sukkiinsa, koska ne tuntuivat mukavammilta. Useimmat haastateltavista kokivat, että vaatteiden ulkonäöllä ja istuvuudella ei ollut merkitystä. Potilasvaatteista housut koettiin epämukaviksi, ja ne oli jätetty kokonaan pois käytöstä. Osa haastateltavista oli sitä mieltä, että potilasvaatteiden uudistaminen olisi tarpeellista, mutta niiden vaikutus sairaudentuntoon koettiin vähäisenä.

Asiasanat: potilasvaatteet, potilaat, sairaalavaatteet, sairaudentunto
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste