Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lohjanportin seurakuntakoti olohuoneeksi myös nuorille? : Aluetyön mahdollisuuksia etsimässä

Hakava, Milja; Mäkelä, Tanja (2010)

 
Avaa tiedosto
Hakava_Milja_Makela_Tanja.pdf (400.3Kt)
Lataukset: 


Hakava, Milja
Mäkelä, Tanja
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201004287178
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Hakava, Milja ja Mäkelä, Tanja. Lohjanportin seurakuntakoti olohuoneeksi myös nuorille? Aluetyön mahdollisuuksia etsimässä. Järvenpää, kevät 2010, 71 s. 3 liitettä.Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak Etelä Järvenpää. Sosiaalialan koulu-tusohjelma, diakonisen sosiaalityön suuntautumisvaihtoehto, sosionomi (AMK) + diakoni.

Tämä opinnäytetyö on produktio. Työn tavoitteena oli selvittää aluetyön mahdol-lisuuksia Lohjan seurakunnassa. Alueeksi valikoitui uudehko asuinalue Pohjois-Lohjalla. Vuonna 2003 alueelle rakennettiin seurakuntakoti, kirkko keskelle kylää, koulun ja päiväkodin naapuriin. Koottiin kappelineuvosto työntekijöistä, kyläyhdistyksen jäsenistä sekä alueen asukkaista. Neuvoston tarkoitus oli suunnitella ja toteuttaa alueen tarpeisiin vastaavaa toimintaa. Odotukset uutta toimitilaa kohtaan olivat suuret. Säännöllisenä viikoittaisena seurakunnan toimintana alkoivat päiväkerho ja perhekerho. Iltaisin talon edustalla ja pihalla kokoontuivat nuoret, jotka jättivät jälkeensä sotkua. Heille sisätiloissa ei ollut toimintaa. Myöskään diakoniatyön säännöllistä toimintaa, päivystystä lukuun ottamatta, ei ollut mahdollista järjestää, sillä alueelle ei kyetty osoittamaan omaa viranhaltijaa.

Yhteistyötä ryhdyttiin tekemään kappelineuvoston kanssa. Haluttiin selvittää olisiko mahdollista aktivoida asukkaita itse toimimaan alueellaan nuorten hyväksi. Tarjottiin mahdollisuus tulla ideoimaan ja toteuttamaan seurakuntakodille nuorten kahvilaa, joka toimisi pääosin vapaaehtoisvoimin. Kokeilun innoittajana oli toisaalla Lohjalla seurakunnan tiloissa vapaaehtoisvoimin toimiva Keskiviikkokahvila, joka kokosi viikoittain yhteen useita kymmeniä lapsia, nuoria ja aikuisia.

Tässä työssä edettiin yrityksen ja erehdyksen kautta ihmisiä etsien, kuunnellen ja haastatellen sekä uusia työtapoja kokeillen. Sitä tehtiin Lohjan seurakunnan suostumuksella ja tuella. Pohdittiin nuorten pahoinvointia, diakonia- ja aluetyön tarvetta ja mahdollisuuksia vastata siihen sekä yhteisöllisyyden ja vapaaehtoistoiminnan merkitystä ja mahdollisuuksia olla lievittämässä sitä. Aluetyö vaatii tekijöiltään pitkäjänteisyyttä ja innostusta. Keväällä 2010 kahvila on avoinna lähes viikoittain. Mukana on kolme vapaaehtoista aikuista, mutta nuoria vain kourallinen. Työ alueella jatkuu, suuntaa tarkistetaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste