Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Itsehoitopisteen kohderyhmän kartoitus ja elämänhallintaan tukeminen

Haverinen, Elsi (2010)

 
Avaa tiedosto
Haverinen_Elsi.pdf.pdf (311.1Kt)
Lataukset: 


Haverinen, Elsi
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201004116311
Tiivistelmä
Elsi Haverinen. Itsehoitopisteen kohderyhmän kartoitus ja elämänhallintaan tukeminen. Helsinki, kevät 2010. 47 s., 2 liitettä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak Etelä Helsinki, Hoitotyön koulutusohjelma, Terveydenhoitaja (AMK)


Opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa systemaattisen kirjallisuuskatsauksen avulla tietoa päivystyksen käyttäjistä, itsehoidosta ja elämänhallinnasta. Tutkimuksessa kartoitettiin Haartmanin sairaalaan valmistuvan itsehoitopisteen käyttäjäkohderyhmiä sekä niitä yhdistäviä tekijöitä. Tarkoituksena oli kartoituksen jälkeen selvittää aikaisemmin tehtyjä tutkimuksia liittyen kohderyhmän problematiikkaan, heidän elämänhallintaansa sekä voimaantumisen tunteeseen.

Systemaattisen kirjallisuuskatsauksen periaatteita noudatettiin tutkimusta tehdessä. Käytössä olivat sähköiset tietokannat ja kirjallisuus. Kirjallisuuskatsauksen aineisto analysoitiin laadullisen sisällönanalyysin periaatteiden mukaisesti.

Tutkimuksen tuloksissa selvisi, että itsehoitopisteen käyttäjiksi voidaan kohdentaa päihdeongelmaisia, mielenterveysongelmista kärsiviä, köyhiä, työttömiä, syrjäytyneitä, maahanmuuttajia, asunnottomia ja riskikäyttäytyjiä. Ohjaus itsehoitopisteen käyttöön tulee kuitenkin olemaan haasteellista elämänhallinnallisten ongelmien ollessa keskeisiä näillä potilailla.

Tutkimuksesta selviää, että potilaiden ohjausta tulee tehostaa ja pyrkiä voimaannuttamaan päivystyksen asiakkaita. Asiakkailla, joilla oli elämänhallinnallisia haasteita, keskeisiä tukemisen keinoja kirjallisuuskatsauksen mukaan ovat aktiivisuuteen tukeminen, motivointi ja luottamuksen herättäminen terveydenhuoltoon. Lisäksi positiivisten tulevaisuuden näkymien luominen, hyvään itsetuntoon tukeminen ja pyrkimys voimaannuttamiseen tukevat elämänhallintaan.

Itsehoitopisteen tarkoitus on olla uusi terveyden edistämisen työkalu, jonka toivotaan hyödyttävän päivystyksen asiakkaita ja tarjoavan kimmokkeen oman aktiivisen otteen lisääntymiselle.
Asiasanat: päivystys, potilaat, itsehoito, elämänhallinta, empowerment.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste