Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Liikunta ja mindfulness mielenterveyskuntoutujien hyvinvoinnin tukena

Järvinen, Viivi; Karttunen, Olga; Viitala, Katja (2019)

 
Avaa tiedosto
Jarvinen_Viivi_Karttunen_Olga_Viitala_ Katja_19.pdf..pdf (301.8Kt)
Lataukset: 


Järvinen, Viivi
Karttunen, Olga
Viitala, Katja
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2019
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201902011835
Tiivistelmä
Järvinen, Viivi; Karttunen, Olga & Viitala, Katja. Liikunta ja mindfulness mielenterveyskuntoutujien hyvinvoinnin tukena. Diak, Helsinki, kevät 2019, 73s., 3 liitettä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu, Hoitotyön koulutusohjelma, hoitotyön suuntautumisvaihtoehto, sairaanhoitaja (AMK).

Opinnäytetyön tarkoituksena oli toteuttaa mielenterveyskuntoutujille sopiva liikunta- ja mindfulness-harjoituksista koostuva harjoitusohjelma. Harjoitusoh-jelman tavoitteena oli lisätä osallistujien hyvinvointia tuottamalla onnistumisen tunteita, vähentämällä lihasjäykkyyksiä sekä vähentämällä stressin tuntemuksia hetkellisesti. Tavoitteena oli myös innostaa osallistujia liikunnan pariin sekä auttaa heitä löytämään rentoutumistapoja.

Opinnäytetyössä ohjattiin asahi-, jooga- ja mindfulness-harjoituksista koostuva harjoitusohjelma mielenterveyskuntoutujille kolmena kertana marraskuussa 2018. Yhteistyökumppanina toimi Niemikotisäätiö.
Harjoitusohjelma soveltui mielenterveyskuntoutujille ja ohjauskertoihin osallistujat kiinnostuivat asahista, joogasta ja mindfulnessista. Mindfulness koettiin mieluisana rentoutumistapana. Kaikki kokivat onnistumisen tunteita ja suurimmalla osalla lihasjäykkyydet sekä stressin tuntemukset vähenivät hetkellisesti.

Ohjauskertojen palautteen perusteella voidaan todeta, että asahi, jooga ja mindfulness soveltuvat mielenterveyskuntoutujien hyvinvoinnin tukemiseen. Liikunnalla ja mindfulnessilla on potentiaalia tulla laajemmin hyödynnetyksi mielenterveystyössä muun kuntoutuksen tukena.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste