Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Hengähdyshetki verkossa : Virtuaalinen hartausmateriaali lapsille

Laaksonen, Anssi (2011)

Avaa tiedosto
Laaksonen_Anssi.pdf (197.8Kt)
Lataukset: 


Laaksonen, Anssi
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201104264874
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoitus oli suunnitella ja valmistaa virtuaalisia hartauksia lapsille. Hartaudet julkaistaisiin Poikien ja tyttöjen keskuksen ylläpitämällä Jiipeenetti.fi –sivustolla. Jiipeenetti.fi on PTK:n julkaiseman Jiipee-lehden verkkoversio. Tavoitteena oli luoda hartauksia, jotka tarjoaisivat lapsille mahdollisuuden hiljentyä myös kotona ja pohtia oman elämänsä kysymyksiä.

Teoriaosuutta varten tutustuttiin lapsen kehitykseen, uskonnollisen ajattelun kehitykseen eri ikävaiheissa, median käyttöön ja erityisesti lasten ja nuorten mediankäyttöön sekä hartauteen sen eri muodoissa. Kirjallisuuden perusteella saatiin käsitys siitä, millaisia hartauksien pitäisi olla jotta ne olisivat mahdollisimman toimivia.

Hartauspaketti koostuu viidestä hartaudesta, jotka käsittelevät kirkkovuoden aiheita ja niihin liittyviä teemoja: adventtia, joulua, pääsiäistä, helatorstaita ja helluntaita. Hartaus koostuu kirkkovuoden päivän mukaisesta, kuvitetusta tarinasta ja tekstistä, joka syventää kirkkovuoden aihetta ja liittää sen lapsen omaan elämään.

Kerätyn teorian ja hartauksista saadun palautteen perusteella voidaan todeta, että lapsille on tärkeä voida hiljentyä myös omassa rauhassaan. Internet mahdollistaa tämän, koska nykyään valtaosalla lapsista on käytössään internet-yhteys.

Hartaudet ovat kaikkien lasten saatavilla, joilla on käytettävissään internetyhteys. Sen lisäksi niitä voidaan käyttää myös kaikessa seurakunnan toiminnassa, esimerkiksi kerhoissa tai varhaisnuorten leireillä hartauksina.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste