Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

LAPSI KASVAA KAHTEEN KULTTUURIIN KOULUN JA KODIN YHTEISVOIMIN

Yesiltas, Yildiz (2011)

 
Avaa tiedosto
Helsinki Yildiz Yesiltas 2011.pdf (257.3Kt)
Lataukset: 


Yesiltas, Yildiz
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105025628
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Yesiltas, Yildiz. Lapsi kasvaa kahteen kulttuuriin koulun ja kodin yhteisvoimin.
Helsinki, kevät 2011 57 s. 3 liitettä

Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak Etelä, Helsingin toimipaikka, Sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK) ja lastentarhaopettajan kelpoisuus.


Tässä opinnäytetyössä etsitään vastausta siihen, miten koulu ja koti tukevat maahanmuuttajalapsen kasvua kahteen kulttuuriin ja -kieleen. Opinnäytetyöni tutkimuskohteena ovat kahden vantaalaiskoulun maahanmuuttajavanhempia ja opettajia. Tutkimusta varten on haastateltu yhdestä koulusta neljää opettajaa ja yhtä vanhemmista. Haastatellut opettajat olivat valmistavan luokan opettaja, suomi toisena kielenä -opettaja, ensiluokanopettaja ja apulaisrehtori. Toinen haastatelluista vanhemmista oli toisesta koulusta. Tässä kvalitatiivisessa opin-näytetyössä aineiston keruumenetelmänä on käytetty puolistrukturoitua teema-haastattelua. Tarkempia tutkimuskysymyksiä ovat seuraavat:

• Millaisia kokemuksia koululla ja kodilla on lapsen kasvusta kahteen kulttuuriin ja kahteen kieleen?
• Millaisia kokemuksia on koulun ja kodin tuesta lapsen kasvulle kahteen kulttuuriin ja kahteen kieleen?
• Millaisia kokemuksia on kodin ja koulun välisestä yhteistyöstä?


Tutkimustulokset osoittivat, että sekä koulussa että kotona pidetään suomen kieltä ja omaa äidinkieltä tärkeänä lapsen kahteen kulttuuriin kasvamisen kan-nalta. Tukea suomen kielen oppimiseen uskotaan lasten saavan riittävästi, mutta äidinkielen opetus jää puutteelliseksi. Lapsen kaksikulttuurisuutta tuetaan valmistavalla luokalla enemmän, mutta se vähenee tavalliseen luokkaan siirryttäessä. Isommat lapset myös haluavat samastua ja tuoda omaa kulttuuria mahdollisimman vähän koulun arkeen. Vanhemmat tukevat lasten kaksikulttuurisuutta käymällä omassa maassa ja sosiaalisilla kontakteilla muiden omanmaalaisten kanssa. Kodin ja koulun yhteistyöhön pääosin ollaan tyytyväisiä, mutta suureksi esteeksi koetaan kielimuuri. Tulkin merkitystä korostetaan ja maahanmuuttajavanhemmille aiotaankin järjestää koulussa oma vanhempainilta.

Asiasanat: maahanmuuttajat, lapset, koulu, monikulttuurisuus, kaksikielisyys, yhteistyö, koti, koulu
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste