Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

DIAKONIATYÖTÄ OPPILAITOKSESSA? : Selvitys diakoniatyön mahdollisuuksista vantaalaisissa oppilaitoksissa

Snellman, Tiina (2011)

 
Avaa tiedosto
Snellman_Tiina.pdf (684.1Kt)
Lataukset: 


Snellman, Tiina
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011111614661
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Snellman, Tiina. Diakoniatyötä oppilaitoksessa? Selvitys diakoniatyön mahdollisuuksista vantaalaisissa oppilaitoksissa. Järvenpää, syksy 2011, 60 s., 2 liitettä.

Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak Etelä Järvenpää. Sosiaalialan koulutusoh-jelma, diakonisen sosiaalityön suuntautumisvaihtoehto, sosionomi (AMK) + diakonin virkakelpoisuus.

Tämä opinnäytetyö on selvitys vantaalaisten ammatillisten oppilaitosten ja ammattikorkeakoulujen toiveista ja tarpeista Vantaan seurakuntien oppilaitoksissa tehtävälle diakoniatyölle. Tutkimus kartoitti opiskelijahuoltohenkilöstön näkemyksiä siitä, minkälainen diakoniatyö olisi opiskelijoille ja henkilöstölle hyödyllisintä. Samalla etsittiin vastauksia muun muassa siihen, miten oppilaitoksissa tehtävän diakoniatyön pitäisi kohdentua, missä diakoniatyöntekijän olisi hyödyllisintä kohdata asiakkaita ja minkälaisia haasteita ja mahdollisuuksia kirkon ja oppilaitoksen yhteistyössä nähdään. Tutkimuksessa selvitettiin myös, minkälaista osaamista diakoniatyöntekijä tarvitsee työskennellessään oppilaitoksessa.

Tässä tutkimuksessa käytettiin kahta aineistoa. Pohjakyselyllä selvitettiin sähköpostitse Porissa, Oulussa ja Tampereella toimivilta oppilaitosdiakoneilta heidän tehtäviään, yhteistyökumppaneitaan ja työnsä painotuksia. Webropol-kyselyjärjestelmällä tehty oppilaitoskysely, tutkimuksen varsinainen osa, lähetettiin yhteensä 51 opiskelijahuollon työntekijälle vantaalaisissa oppilaitoksissa.

Tutkimus oli monimenetelmällinen; metodologinen triangulaatio ja aineistotriangulaatio. Tutkimuksen kvantitatiivinen osa sisälsi tilastollisesti analysoitavia valintakysymyksiä. Kvalitatiivisessa osuudessa vastaajat kirjoittivat vastauksensa avoimiin kysymyksiin.

Tutkimuksen tulokset osoittivat, että diakoniatyöllä ja sen kehittämisellä on vantaalaisissa oppilaitoksissa paljon mahdollisuuksia. Kirkon ja oppilaitosten yhteistyötä pidettiin tärkeänä. Diakoniatyöntekijän toivottiin osallistuvan sekä opiskelijahuollollisiin että opetuksellisiin tehtäviin. Tutkimustulosten mukaan opiskelijat ja oppilaitoksen henkilöstö voivat saada diakoniatyöntekijältä arvokasta sosiaalista tukea, joka toteutuu parhaiten henkilökohtaisissa kohtaamisissa oppilaitoksen arjessa. Vastaajat toivoivat yhteistyön kehittämistä ja uusien toimintamallien löytämistä oppilaitosten tarpeita vastaavasti. Tutkimus osoitti, että diakoniatyöntekijä tarvitsee oppilaitostyössä monialaista osaamista, hyviä vuorovaikutustaitoja ja kykyä verkostoitua.

Opinnäytetyön asiasanoja: diakoniatyö, opiskelijahuolto, opiskelijat, nuoret aikuiset, kirkon oppilaitostyö, oppilaitosdiakonia, Vantaan seurakunnat, triangulaatio.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste