Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Meil ei ole diakooniatöötajat - Selvitys Tallinnan Pyhän Hengen seurakunnan diakoniatyöstä

Vuojolainen, Emmi (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyönä tehty selvitys Tallinnan Pyhän Hengen seurakunnan diakoniatyöstä. (467.1Kt)
Lataukset: 


Vuojolainen, Emmi
2021
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202103153300
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tarkastellaan Tallinnan Pyhän Hengen seurakunnan työntekijöiden ja vapaaehtoisten kokemuksia seurakunnan diakoniatyöstä. Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata ja selvittää Tallinnan Pyhän Hengen seurakunnan työntekijöiden sekä vapaaehtoisten kokemuksia seurakunnassa toteutettavasta diakoniasta ja sen kehittämiskohteista. Opinnäytetyön tavoit-teena oli tuottaa tietoa Tallinnan Pyhän Hengen seurakunnan diakoniatyön kehittämiseksi.

Opinnäytetyö toteutettiin laadullisena tutkimuksena ja se on tehty työelämäyh-teistyössä Tallinnan Pyhän Hengen seurakunnan kanssa. Aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Haastattelut järjestettiin yksilöhaas-tatteluina ja aineistoa varten haastateltiin kahdeksaa henkilöä. Aineisto analysoitiin sisällönanalyysillä.

Aineistosta ilmeni, että Tallinnan Pyhän Hengen seurakunnassa diakoniatyötä tehdään työntekijä- ja vapaaehtoisresurssien puitteissa ja diakoniaksi koettiin lähes kaikki seurakunnan ihmistenparissa tekemä työ. Diakoniatyö koettiin kuitenkin jäävän vähäiseksi seurakunnan työntekijä- ja vapaaehtoisresurssien takia. Kehittämiskohdiksi seurakunnan diakoniatyössä nousi esiin tarve henkilöstä, jolla olisi aikaa kuunnella ja jonka vastuualueena olisi diakoniatyö. Lisäksi koettiin tärkeäksi vapaaehtoistyön kehittäminen ja uusien vapaaehtois-ten löytäminen. Tutkimuksen johtopäätöksenä voidaan todeta, että seurakunnalla on halua kehittää omaa diakoniatyötään, mutta sen toteuttamiseen seurakunta tarvitsee mahdollisesti taloudellista tukea tai muunlaista apua lisätäkseen henkilöresurssejaan. Opinnäytetyötä voidaan hyödyntää näyttönä rahoituksen hakemisessa diakoniatyön kehittämiselle.


Asiasanat: diakonia, evankelis-luterilainen kirkko, kvalitatiivinen tutkimus, teemahaastattelut, Viro
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste