Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Diakoniatyön kumppanuus lapsiperheiden tuetuilla lomilla

Garaisi, Saara (2021)

 
Avaa tiedosto
OT_Garaisi Saara (850.5Kt)
Lataukset: 


Garaisi, Saara
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021111920776
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Saara Garaisi
Diakoniatyön kumppanuus lapsiperheiden tuetuilla lomilla
57 s., 6 liitettä
Syksy, 2021
Diakonia-ammattikorkeakoulu
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Sosionomi (AMK), diakoniatyö

Opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa tietoa Maaseudun Terveys- ja Lomahuolto ry:lle (MTLH) Kuopion Alavan seurakunnan sekä Mikkelin tuomiokirkkoseurakunnan kanssa tehtävästä yhteistyöstä lapsiperheiden tuetuilla lomilla. Tavoitteena oli tuoda esiin seurakuntien diakoniatyöntekijöiden käytännön kokemuksia lomayhteistyöstä sekä diakoniatyön erityisosaamista silloin, kun asiakkaana on sosiaalisesti, taloudellisesti tai terveydellisesti heikossa asemassa olevia lapsiperheitä. Tavoitteena oli myös tuottaa tietoa molemmille yhteistyötahoille MTLH:lle sekä seurakunnille keskinäisen yhteistyön edelleen kehittämiseksi.

Opinnäytetyö toteutui laadullisena tutkimuksena ja aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Aineisto kerättiin teemahaastatteluilla keväällä 2018. Tutkimusaineisto analysoitiin värikoodauksen ja teemoittelun avulla. Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys koostui sosiaalipoliittisesta näkökulmasta lomaan, lomaoikeuteen sekä lapsiperheiden palveluihin. Lisäksi teoreettisessa viitekehyksessä käsiteltiin seurakuntien tekemää työtä lapsiperheiden parissa.

Yhteistyö koettiin erittäin tärkeänä niin seurakunnissa kuin MTLH:ssa. Diakoniatyöntekijät toivoivat tulevaisuudessa lisää työaikaa ja resursseja tuettuihin lomiin ja MTLH toivoi seurakuntayhteistyön laajentamista myös uusiin seurakuntiin. Seurakunta nähtiin merkityksellisenä etsivän työn tekemisessä, jotta tuetut lomat tavoittaisivat lomatuen tarpeessa olevat lapsiperheet. Tuetut lomat olivat lapsiperheille erittäin merkityksellisiä ja perheet tarvitsivat diakoniatyöntekijöiden monimuotoista tukea koko lomaprosessin ajan.


Asiasanat: diakonia, lapsiperheet, lomatoiminta, teemahaastattelut
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste