Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Digitaalinen työmenetelmä ennaltaehkäisevään perhetyöhön : ohjausvideot lapsiperheiden haasteisiin

Hukkanen, Tuija; Määttänen, Eija; Puustinen, Meeri (2021)

 
Avaa tiedosto
Hukkanen_Tuija,Määttänen_Eija,Puustinen_Meeri.pdf (349.2Kt)
Lataukset: 


Hukkanen, Tuija
Määttänen, Eija
Puustinen, Meeri
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021112020813
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Hukkanen, Tuija
Määttänen, Eija
Puustinen, Meeri
Digitaalinen ennaltaehkäisevä työmuoto Pieksämäen Perhekeskukselle, Ohjausvideot lapsiperheiden haasteisiin
35 sivua
Syksy 2021
Diakonia-ammattikorkeakoulu
Sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto
Sosionomi (AMK), diakoni


Kehittämispainotteisen opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää uusi toiminnallinen väline Pieksämäen kaupungin Perhekeskukselle. Perhekeskuksen lisäksi Pieksämäen seurakunta hyödyntää ohjausvideoita seurakunnan lapsiperhetoiminnassa. Tuotimme kaksi ohjausvideota. Ohjausvideolla pyritään antamaan perheille oikea-aikaista tukea ja apua arkeen.

Perhekeskuksessa oli havaittu ennaltaehkäisevien palveluiden lisääntynyt tarve. Ideoimme helposti saatavilla olevan matalakynnyksen palvelun, jota olisi helppo hyödyntää ennaltaehkäisevään perhetyöhön. Ideointi tuotoksestamme syntyi kaksi ohjausvideota. Ohjausvideot ovat uudenlainen palvelu Pieksämäen Perhekeskuksessa. Videot käsittelevät lasten älylaitteilla viettämää aikaa ja lapsen haastavaa käytöstä. Teoriapohjana oli ennaltaehkäisevä perhetyö ja menetelmänä käytimme ohjausvideointia.

Ohjausvideoita testattiin useassa perheessä ja tuloksena kasvattajat kertoivat ohjausvideoiden olevan hyödyllistä tukea ennaltaehkäisevässä perhetyössä. Tämä uusi työmenetelmä on käyttökelpoinen ja sen merkitys korostuu ennaltaehkäisevässä perhetyössä.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että videoiden asiasisällöt vastasivat asiakkaiden tarpeisiin. Ohjausvideoiden pituudet olivat sopivat ja niiden visuaalinen ilme oli helppoa seurattavaa. Asiasisältö ohjausvideoissa oli selkeää ja ymmärrettävää.






Asiasanat: ennaltaehkäisevä perhetyö, vuorovaikutus, positiivinen kasvatus, ohjausvideo
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste