Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Puhu viivoilla taulussa : Vanhempien mielipiteitä kristillisen kuvataidekasvatuksen mahdollisuuksista

Keskinen, Eveliina (2012)

 
Avaa tiedosto
Keskinen_Eveliina.pdf (2.976Mt)
Lataukset: 


Keskinen, Eveliina
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012112817057
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, millaiseksi seurakuntien päiväkerhoissa käyvien lasten vanhemmat kokevat kuvataiteellisten elementtien osuuden ja merkityksen seura-kuntien päiväkerhossa. Tutkimuksen tavoitteena oli myös herättää keskustelua koko-naisvaltaisesta kristillisestä taidekasvatuksesta ammattilaisten keskuudessa.

Tutkimus on kvantitatiivinen kyselytutkimus. Kysely toteutettiin Webro-pol-internetkyselynä. Tutkimuksen vastaajat ovat suomen evankelisluterilaisten, suhteessa pienien seurakuntien päiväkerhoissa käyvien lasten vanhempia. Kyselyitä lähetettiin 30, vastauksia saatiin 26.

Aineistoa analysoitiin Webropol- ja SPSS-ohjelman avulla. Avoimet kysymykset purettiin ja analysoitiin laadullisesti. Tulokset esitettiin lukumäärinä ja niitä havainnollistettiin kuvioilla.

Tutkimuksesta selvisi, että kuvataiteellisten elementtien osuus ja merkitys seurakuntien päiväkerhossa oli vanhempien mielestä pääosin tärkeää ja riittävää nykyisellään. Tuloksista ilmenee kuitenkin myös selkeitä parannuksen tarpeita ja ehdotuksia. Yleisesti vanhemmat ovat tyytyväisiä päiväkerhotoimintaan ja luottavat työntekijöihin ja heidän ammattitaitoonsa.

Opinnäytetyön teoriaosuus käsittelee lasta, päiväkerhotyötä ja kuvataidekasvatusta. Teoria luo pohjaa sille millaista päiväkerhon kuvataidetoiminnan tulisi olla, jotta saa-vutettaisiin mahdollisimman hyvin tavoite kokonaisvaltaisesta ja lapsilähtöisestä kas-vatuksesta.

Tutkimusta voidaan hyödyntää herättämään keskustelua käytännöntyön kehittämis-mahdollisuuksista. Tutkimuksen tulosten eroavaisuus teoriasta antaa aihetta nykyisten toimintatapojen kriittiselle tarkastelulle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste